SPORTURI  »  TENIS  »  TURNEUL DE MASTER SERIES DE LA SHANGHAI

Eliminare surpriză la Shanghai! Rafael Nadal a pierdut în faţa unui alt spaniol şi poate pierde locul 2 ATP

:rel:d:bm:GF2EAA314XK01

Articol de GSP - Publicat miercuri, 08 octombrie 2014 00:00 / Actualizat miercuri, 08 octombrie 2014 17:09

Revenit după 2 luni de la accidentarea la încheietura mîinii drepte, Rafael Nadal continuă forma slabă din acest final de sezon.

Nadal a pierdut în şaisprezecimile de finală ale turneului de la Shanghai în faţa altui spaniol, Feliciano Lopez.

Lopez, numărul 21 ATP, l-a învins pe Nadal în două seturi, 6-3, 7-6 (8-6), într-o partidă care a durat o oră şi 45 de minute.

În cazul în care Roger Federer va cîştiga turneul de la Shanghai, elveţianul va trece pe locul 2 ATP.

Rafa Nadal continuă forma slabă de dinaintea Turneului Campionilor, după ce, în urmă cu o săptămînă a fost eliminat în sferturile de finală ale turneului de la Beijing, de Martin Klizan.

Recent, presa din Spania a anunţat că numărul 2 ATP are un început de apendicită. VEZI AICI DETALII