SPORTURI  »  TENIS  »  AUSTRALIAN OPEN

VIDEO Emma Răducanu s-a oprit în turul 2 la Australian Open » Eliminată de „călăul” Soranei

Emma Răducanu / Foto: Imago

Articol de - Publicat joi, 18 ianuarie 2024 14:02 / Actualizat joi, 18 ianuarie 2024 15:43

Emma Răducanu (21 de ani, #296 WTA) a fost eliminată în turul doi la Australian Open de către Yafan Wang (29 de ani, #94 WTA), scor 4-6, 6-4, 4-6.

În primul tur Emma Răducanu trecuse de Shelby Rogers (31 de ani, #161 WTA) în minimum de seturi, scor 6-3, 6-2.

Simona Halep revine pe teren! Primul meci în fața fanilor după 663 de zile » Anunțul oficial a venit astăzi
HALEP REVINE

VIDEO. Emma Răducanu, eliminată în turul doi la Australian Open de către Yafan Wang

După ce a revenit fabulos în meciul cu Sorana Cîrstea de la scorul de 6-0, 4-1 în favoarea româncei, Yafan Wang a mai făcut o victimă la Australian Open.

Jucătoarea din China a învins-o pe câștigătoarea de la US Open din 2021, Emma Răducanu, într-un meci care a durat 2 ore și 56 de minute.

Wang a reușit să facă de două ori break în primul set, ducând scorul la 5-2. Răducanu a recuperat apoi un break, dar Wang a servit excelent și și-a adjudecat primul set. Jucătoarea din China s-a desprins rapid la 2-0 în setul secund, dar Răducanu a reușit să recupereze handicapul și să facă scorul 3-2 în favoarea sa.

Emma Răducanu a reușit încă un break și a dus scorul la 5-3, ajungând în postura de a servi pentru set, dar Wang a câștigat din nou pe serviciul adversarei. Răducanu a reușit până la urmă să câștige setul și să echilibreze situația scorului.

Wang a început în forță setul decisiv și a câștigat pe serviciul adversarei chiar în primul game, iar apoi a salvat 7 mingi de break ale britanicei, reușind să se impună cu scorul de 6-4.

Emma Răducanu a reușit 45 de lovituri direct câștigătoare, dar a comis 57 de erori neforțate, în timp ce Wang a reușit 42 de lovituri câștigătoare, comițând doar 32 de erori neforțate.

În turul următor, Wang se va duela cu conaționala sa, Qinwen Zheng (21 de ani, #15 WTA), favorita #12 la câștigarea turneului.

Vezi și alte știri:

Final de coșmar pentru Arnold Schwarzenegger la Munchen » Reținut și șicanat 3 ore, și-a lăsat partenera drept garanție că se întoarce! „Nemții nu mai văd pădurea de copaci”