SPORTURI  »  TENIS  »  ATP MADRID

Federer-Nadal, finala de la Madrid

Articol de GSP - Publicat sambata, 15 mai 2010 00:00

Tenismanul elveţian Roger Federer, liderul ierarhiei ATP, s-a calificat în finala turneului de Masters de la Madrid.

Federer l-a învins cu scorul de 7-5, 3-6, 6-3, pe spaniolul David Ferrer şi va juca în ultimul act al competiţiei contra lui Rafael Nadal.

La rândul său, spaniolul s-a calificat în finala Masters 1000 de la Madrid, după ce l-a învins pe compatriotul său Nicolas Almagro, în trei seturi, 4-6, 6-2, 6-2, urmînd să revină  pe locul doi în clasamentul ATP.

Cei doi se vor întîlni pentru prima dată după un an, ei evoluînd atunci tot în finală la Madrid, cînd s-a impus Federer. Acesta va fi al 21-lea meci între ei, scorul întÎlnirilor directe fiind de 13-7 în favorea spaniolului.

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”