SPORTURI  »  TENIS  »  ATP

Finala de la Wimbledon, cel mai frumos meci din 2008

Articol de - Publicat joi, 01 ianuarie 2009 00:00

ATP a anunţat cele mai frumoase cinci meciuri ale anului 2008. Cum era de aşteptat, finala senzaţională de la Wimbledon dintre Rafael Nadal şi Roger Federer ocupă primul loc.

1. Wimbledon (finală) - Rafael Nadal - Roger Federer 6-4 6-4 6-7(5) 6-7(8) 9-7

Roger Federer rata şansa de a cuceri cel de-al şaselea Wimbledon consecutiv, tocmai în faţa ibericului Rafael Nadal. Spaniolul a devenit astfel primul tenisman, după Bjorn Borg în 1980, care reuşea dubla Roland Garros - Wimbledon.

2. Turneul Campionilor (grupe) - Andy Murray - Roger Federer 4-6 7-6(3) 7-5

Andy Murray era deja calificat în semifinale, dar s-a luptat de la egal la egal cu ”ceasul elveţian”.  Roger şi-a asigurat primul set, dar Andy a revenit formidabil. Chiar dacă Federer a reuşit să salveze şapte mingi de meci, nu a fost de ajuns să obţină calificarea în semifinale.

3. Chennai Open (semifinale) - Rafael Nadal - Carlos Moya 6-7(3) 7-6(8) 7-6(1)

Un meci de senzaţie în India între trecutul şi prezentul tenisului spaniol. Patru ore s-au luptat cei doi prieteni pînă cînd s-a decis cîştigătorul, cel mai lung meci de trei seturi de la întîlnirea dintre Andrei Cherkasov şi Andrea Gaudenzi din 1993 de la Tel Aviv. După acest meci, Nadal avea să piardă finala cu Youzhny, 6-0 6-1.

4. Australian Open (turul III) - Lleyton Hewitt - Marcos Baghdatis 4-5 7-5 7-5 6-7(4) 6-3

Hewitt şi Baghdatis au început să joace acest meci aproape de miezul nopţii. Nimeni nu se aştepta ca partida să dureze pînă aproape de 5 dimineaţa.

5. Wimbledon (turul IV) - Andy Murray - Richard Gasquet 5-7 3-6 7-6(3) 6-2 6-4

Andy Murray a făcut un meci extraordinar în faţa lui Richard Gasquet la Wimbledon, obţinînd o calificare care îl făcea doar al patrulea britanic care atinge sferturile la Wimbledon în era Open. Murray a revenit senzaţional de la 2-0 la seturi şi 5-4 în setul trei pentru Gasquet, moment în care francezul servea pentru meci.