SPORTURI  »  TENIS  »  BCR OPEN ROMÂNIA

Florian Mayer, favoritul doi, eliminat în turul doi de la BCR Open România

Articol de GSP - Publicat joi, 23 septembrie 2010 00:00

Cea de-a şasea zi de la BCR Open România a fost deschisă de două partide din optimile de finală de pe tabloul de simplu, la finalul cărora Pablo Cuevas şi Pablo Andujar au ieşit victorioşi.

Cea mai mare surpriză a reprezentat-o eliminarea favoritului doi, Florian Mayer. Calificat direct în turul doi, neamţul a fost învins de Pablo Andujar, un iberic venit din calificări, cu 6-3, 3-6, 6-2, după mai bine de două ore de joc. Chiar dacă diferenţa de valoare dintre cei doi era cert în favoarea lui Mayer, meciul a fost echilibrat, iar la final, Pablo Andujar a fost cel care a obţinut calificarea în sferturile de finală unde urmează să-l întîlnească pe Pablo Cuevas (Uruguay).

Tenismenul din Uruguay, Pablo Cuevas, nu a avut nici un fel de probleme în meciul cu Carlos Berlocq (Argentina), impunîndu-se cu 6-4, 6-0. Doar în primul set, Cuevas a întîmpinat rezistenţă din partea adversarului său care a menţinut echilibrul pînă la scorul de 4-4, cînd uruguayanul a făcut break şi s-a desprins decivis, 6-4. În actul secund, Pablo Cuevas nu a pierdut nici un game, 6-0, dominînd autoritar jocul

„Ori te laşi tu ca antrenor, ori îl dai afară pe Săpunaru!” » Reacție dură la vederea incidentului dintre Lobonț și căpitanul Rapidului

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni