SPORTURI  »  TENIS  »  TROPHEE CLARINS

Gabriela Ruse, revenire cu victorie în turneul Trophée Clarins de la Paris

Gabriela Ruse sărbătorește victoria Foto: Instagram

Articol de - Publicat miercuri, 15 mai 2024 19:40 / Actualizat joi, 16 mai 2024 01:26

Gabriela Ruse, 26 de ani, #148 WTA, s-a impus în turul 1 al Trophée Clarins de la Paris, 0-6, 6-1, 6-1 contra lui Lin Zhu (China), 30 de ani, #57 WTA și favorită 5 a turneului de categorie WTA 125.

Aproape o lună trecuse de la precedentul concurs disputat de Gabriela Ruse, atunci când românca atingea sferturile de finală în turneul WTA 250 de la Rouen, pierzând doar în fața lui Caroline Garcia, numărul 23 mondial, după ce venise din calificări.

Tot în Franța a reapărut în acțiune românca, de data aceasta pe același tablou principal care a marcat revenirea Simonei Halep pe zgură după aproape 2 ani de absență de pe suprafața roșie, cel de la Trophée Clarins.

Simona Halep - McCartney Kessler » Simona, forțată să se retragă după ce câștigase primul set! Al doilea meci de la revenire, a doua problemă medicală
TROPHEE CLARINS

Ruse a înfruntat-o pentru prima dată pe chinezoaica Lin Zhu, 30 de ani, cap de serie 5 la Paris. Cele două au oferit un meci întins pe o oră și 34 de minute în care scorul seturilor a propus extremele, de o parte și de alta.

51este cel mai bun loc atins în carieră de Gabriela Ruse, pe 23 mai 2022, ea având în palmares un titlu WTA, Hamburg 2021, și alte două finale disputate, Palermo 2021 și Cluj-Napoca 2023

Gabriela Ruse, revenire hotărâtă după primul set

În actul inaugural s-a impus asiatica, 6-0, un singur game, al cincilea fiind mai disputat. Apoi însă Gabi s-a scuturat de erori și nesiguranță și a preluat inițiativa în partidă. Atât de clar încât și-a adjudecat următoarele seturi cu un dublu 6-1.

Scorul afișat poate induce un pic în eroare, însă a fost nevoie de luptă pentru a-l stabili. Nu mai puțin de 7 game-uri din 14 au ajuns la prelungiri, însă victoria i-a revenit, pe merit, româncei.

6ași a reușit Ruse în meciul cu Zhu, ea comițând și 4 duble greșeli. A avut, de asemenea, un procentaj de 62,2% reușită pe primul serviciu

În runda secundă, Gabi Ruse o va înfrunta pe învingătoarea din meciul Kristina Mladenovic (Fra) – Nao Hibino (Jap). Pe Mladenovic, numărul 220 WTA, o conduce cu 2-0 în meciurile directe, având același bilanț și cu Hibino, cel mai recent meci fiind chiar la Rouen, în aprilie, 6-2, 6-1 pe hard indoor.

Simona Halep a rupt tăcerea în privința lui Mouratoglou: „Nu este adevărat” + Victoria pe care o pune lângă cele două Grand Slam-uri câștigate: „Am 3 titluri mari acum”
SIMONA HALEP
Prima reacție a Simonei Halep, după abandonul de la Paris: „Prea riscant”

Mihai Pintilii, despre cel mai greu adversar din carieră: „Dădeam cu ură în el, dar nu cădea. La el chiar aveam ură. Dă-te-n... Doamne, iartă-mă!”
Cel mai căutat fotbalist din Superliga în acest moment: după Dinamo și Petrolul, îl vrea și Hagi la Farul!
Universitatea Craiova a oficializat azi plecarea unui om de bază: „Baftă, Tataie!”

A ales Louis Munteanu? Disputat de FCSB și Rapid, atacantul a fost filmat cântând despre rivală: „Are valoare d'aia mare / Și știu că nu vă convine”

Mihai Pintilii, despre cel mai greu adversar din carieră: „Era un «bighidiu» d-ala mic. Dădeam cu ură în el, dar nu cădea. Dă-te-n... Doamne, iartă-mă”