SPORTURI  »  TENIS  »  WIMBLEDON

Halep s-a oprit în sferturi! Kerber s-a impus în două seturi și este în semifinale la Wimbledon

Articol de GSP - Publicat marti, 05 iulie 2016 16:37

Simona Halep, locul 5 WTA, a fost eliminată în sferturile turneului de la Wimbledon de Angelique Kerber, locul 4 WTA, scor 5-7, 6-7 (2)

Primul set a fost unul în care ambele jucătoare au servit slab, pierzându-și serviciul. După ce Kerber a câștigat primul game, a urmat o serie de 8 game-uri. La scorul de 6-5, Kerber a făcut break-ul decisiv și a câștigat primul set.

În setul doi, cele două jucătoare au mers cap la cap pană la 2-2, după care Kerber s-a distanțat la 4-2. Halep a făcut un break, dar nemțoaica a mai câștigat o dată pe serviciul româncei. Kerber a servit pentru câștigarea meciului, dar Halep a revenit și a trimis meciul în tie-break. Acolo, nemțoaica a jucat mai bine și a câștigat meciul.

Vezi aici cum s-a desfășurat meciul:

Game Halep: Simona a făcut un game excelent, cu lovituri foarte bune și spectaculoase! Setul se va decide în tie-break
Game Kerber:
Angelique revine în avantaj și presiunea este din nou pe Halep, care va servi pentru a rămâne în meci
Game Halep:
Simona a jucat foarte bine în acest game și a reușit să egaleze scorul la game-uri.
Break Halep:
Simona rămâne în meci! Românca a reușit să câștige pe serviciul adversarei și are șansa de a egala scorul
Break Kerber:
Halep și-a pierdut serviciul, iar Kerber va servi pentru câștigarea meciului
Break Halep: Simona revine în joc. Halep face primul break din acest set și nu îi permite lui Kerber să se distanțeze
Simona trece prim momente dificile în acest set. Kerber a făcut break la 0 și și-a mărit avansul.
Nemțoaica continuă să servească foarte bine și trece din nou în avantaj, după un game câștigat la 0
Game Halep:
Simona se menține aproape de Kerber. Chiar dacă a avut ceva emoții în acest game, Halep a reușit să își fructifice serviciul și a egalat situația
Game Kerber: Angelique este din nou în față, după ce a câștigat acest game fără probleme
Game Halep:
Halep egalează și nu îi permite nemțoaicei să se distanțeze. Simona este mai sigură pe serviciul ei și nu mai are la fel de multe dificultăți
Angelique trece în avantaj, după un game foarte sigur, în care a servit bine și nu i-a dat șanse Simonei

Începe setul doi. Kerber servește prima

SET KERBER: Kerber face încă un break, decisiv pentru câștigarea setului, după 40 de minute. Nemțoaica a făcut 12 greșeli neforțate, în timp ce Halep a făcut doar 9.
Nemțoaica reușește să câștige pe propriul serviciu și trece din nou în avantaj. Halep va servi pentru a rămâne în set
Game Halep: Românca întrerupe seria break-urilor. Simona egalează scorul și câștigă pentru prima dată pe serviciul ei
Simona rămâne în set. Românca a făcut încă un break și va servi pentru a egala scorul pentru prima dată
Simona nu reușește să își câștige nici acum game-ul de serviciu. Kerber a avut trei mingi de break, dar Halep a salvat două, insuficient. Kerber servește pentru a câștiga setul
Încă o dată Simona returnează foarte bine pe serviciul lui Kerber, este agresivă și reușește încă un break.
Halep nu reușește să câștige niciun game pe serviciul ei și Kerber face încă un break
Continuă seria break-urilor. Halep a jucat din nou mai bine pe serviciul lui Kerber și s-a apropiat de adversara ei
Nemțoaica și-a mărit din nou avantajul, după încă un break. Simona a avut trei ocazii de a anula mingea de break, dar a ratat șansa
Simona revine rapid. Halep a returnat excelent și a făcut imediat un rebreak, la 0
Simona a servit slab și i-a permis adversarei să returneze foarte bine și să fie mai agresivă, făcând break-ul