SPORTURI  »  TENIS  »  AUSTRALIAN OPEN 2018

IMPECABILĂ! » Simona Halep a pulverizat-o pe Naomi Osaka și atinge cea mai bună performanță din carieră la Australian Open!

Articol de - Publicat luni, 22 ianuarie 2018 09:32

Simona Halep, locul 1 WTA, s-a calificat în sferturi la Australian Open după ce a trecut într-un mod entuziasmant de Naomi Osaka, locul 72 WTA, scor 6-3, 6-2.

• În runda următoare va juca contra cehoaicei Karolina Pliskova

Simona a început atentă meciul. În primele game-uri, Osaka a avut patru mingi de break, toate ratate de japoneză. Halep a mizat pe defensivă, a stat mult în spatele liniei de fund și i-a permis lui Osaka să controleze schimburile, după care a mărit presiunea.

În partea a doua a setului, Halep și-a ridicat nivelul jocului. A fost incredibil de agresivă, a venit mai des la fileu și a returnat exclent, reușind două break-uri, decisive pentru câștigarea setului.

Setul doi a început cu un break pentru Osaka, dar Halep a replicat imediat. A câștigat patru game-uri la rând și a luat un avantaj liniștitor. Până la final, Osaka a mai luat un game, iar Simona Halep a închis fără probleme setul și meciul.

3 concluzii după meci:

Presiune? No drama Simona

Japoneza Osaka a pus întrebări pe serviciul Simonei Halep. În primul set, la 3-2, jucătoarea niponă a avut 3 mingi de break, dar nu a fructificat niciuna, într-un game-cheie. Simona a părut stăpână pe serviciu, echilibrată mental perfect și cu foarte multă răbdare.  A avut 70% puncte câștigate pe primul serviciu în primul set, iar asta a însemnat control absolut. Iar, uneori, durerea educă fizicul. E posibil ca accidentarea la gleznă să fi ridicat puțină tensiune din felul în care Simona abordează meciurile. În setul 2, după ce și-a pierdut gameul de început, jucătoarea noastră a replicat imediat. Și aici vine a doua concluzie.

Agresivă la fileu

În primul set, Simona Halep a urcat de 5 ori la fileu și a câștigat 4 puncte. Trendul a continuat în setul secund. Simona a părut, pentru prima oară, INTIMIDANTĂ. Jucătoarea noastră s-a dus peste Osaka, a căutat colțurile și le-a găsit, a provocat greșelile neforțate. De multe ori, Simona a urcat 3-4 metri în teren, ceea ce s-a tradus în multe lovituri direct câștigătoare, 22, un număr similar cu cel din meciul maraton cu Lauren Davis! După liniștea lui Darren Cahill, s-a simțit că totul a fost tactic impecabil, mai ales că Simona a fost excelentă la retur.

Un mesaj pentru sferturi

Punct după punct, minut de concentrare după minut de concentrare, Simona Halep s-a asigurat că trimite un mesaj adversarei din sferturile de finală. Liderul mondial se întoarce în această fază după doi ani în care a ieșit în primul tur la Antipozi, într-o perioadă în care determinarea este cuvântul de ordine. Cărțile au fost scoase pe masă, iar Simona pare că acumulează puncte, încredere și își asumă responsabilitatea fotoliului de lider WTA. Unde se oprește? Vedem după 3 meciuri. ;)

Simona Halep - Naomi Osaka 6-3, 6-2

MECI SIMONA HALEP: Simona face încă un break și câștigă meciul, 6-3, 6-2.
Game Halep, 5-2:
Simona Halep a câștigat la 0 acest game și este tot mai aproape de a câștiga meciul și de calificarea în sferturi
Game Osaka, 4-2:
Naomi Osaka întrerupe seria excelentă a Simonei Halep. Câștigă al doilea game din acest set și se apropie de româncă, după ce a servit foarte bine
Game Halep, 4-1:
Jocul Simonei este tot mai bun! Domină fiecare punct, lovește precis și este tot mai aproape de a câștiga meciul.
Break Halep, 3-1:
Simona își mărește avantajul! A mai făcut un break, după ce a atacat din nou și a fost agresivă. Halep urcă tot mai des la fileu, iar Osaka nu are replică
Game Halep, 2-1:
După un game complicat, Simona reușește să fie din nou avantaj. Și-a câștigat serviciul după ce a salvat două mingi de break. Halep este foarte agresivă în acest meci, reușind 17 lovituri câștigătoare
Break Halep, 1-1:
Simona egalează rapid. Halep a returnat bine și a profitat de ezitările lui Osaka. În ultimele game-uri, când schimburile se prelungesc, Halep are câștig de cauză. Osaka încearcă să fie tot mai agresivă, riscă și face multe greșeli
Break Osaka, 0-1:
Osaka începe tare setul al doilea și face primul său break din meci. Japoneza a returnat foarte bine și a forțat pe fiecare serviciu al Simonei, reușind să o pună în dificultate

A început setul doi. Halep servește prima

SET SIMONA HALEP: Simona Halep câștigă primul set după 42 de minute. Jucătoarea noastră a mai făcut un break și a fructificat a doua minge de set avută. După un început ezitant, Simona și-a crescut nivelul jocului, iar Osaka nu a mai avut replică. Halep a reușit lovituri extraordinare și a dominat schimburile în finalul setului. Fanii care au umplut arena "Margaret Court" sunt de partea Simonei, scandându-i numele.

70%a fost procentajul primului serviciu al Simonei Halep, în primul set

Game Halep, 5-3: Simona este la un game de câștigarea primului set. A servit foarte bine și nu i-a dat șanse lui Osaka să își recupereze break-ul pierdut
Break Halep, 4-3:
Simona Halep face primul break al setului. Osaka a avut câteva ezitări la serviciu și a făcut mai multe greșeli, iar Simona a profitat imediat și a preluat conducerea
Game Halep, 3-3:
Simona supraviețuiește unui game foarte dificil. A salvat trei mingi de break și și-a câștigat serviciul. Osaka este foarte agresivă, intră în teren, și o determină pe Halep să stea mult în spatele liniei
Game Osaka, 2-3:
Japoneza câștigă la 0 game-ul.  A servit foarte bine, puternic și variat, iar Simona n-a avut soluții. În continuare, Osaka lovește foarte puternic
Game Halep, 2-2:
Simona a avut primele dificultăți în acest set. A salvat o minge de meci, după ce Osaka a trimis mingea afară, și a închis game-ul cu un as, al doilea din meci.
Game Osaka, 1-2:
Japoneza își continuă jocul: lovește puternic și vrea ca fiecare lovitură să fie decisivă. Simona aleargă mult, dar nu reușește de fiecare dată să trimită periculos mingea către adversară
Game Halep, 1-1:
Simona egalează rapid, după două servicii excelente. Osaka a încercat și acum să fie agresivă, atacând pe serviciul al doilea al Simonei
Game Osaka, 0-1:
Naomi începe bine meciul. A servit încrezător și a lovit extrem de puternic, la limită, punânâd-o pe Simona Halep în dificultate.