SPORTURI  »  TENIS  »  US OPEN

Înfrîngere drastică a Simonei Halep în semifinala de la US Open » Flavia Pennetta merge în marea finală

Articol de GSP - Publicat vineri, 11 septembrie 2015 19:21

Simona Halep a pierdut semifinala de la US Open în fața italiencei Flavia Pennetta, locul 26 WTA, scor 1-6, 3-6.

Românca trebuie să uite cît mai repede posibil acest meci, mai ales după ce în primul set practic n-a contat în joc. Erorile sale repetate au făcut diferența în meciul cu Pennetta.

În setul doi speranțele au repărut, însă a fost vorba doar de un foc de paie. Astfel, Pennetta merge în finală și va da peste învingătoarea din meciul Serena Williams (SUA) - Roberta Vinci (43 WTA, Italia).

Flavia Pennetta Simona Halep 6-1 / 6-3

6-3

GAME, SET, MECI! Pennetta merge în finală, pentru prima dată într-un turneu de Grand Slam!

5-3

Game Pennetta! Nu se poate! Simona face tot mai multe greșeli neforțate. Ăsta e capitolul care va face diferența în acest meci.

4-3

Break Pennetta! Italianca reușește trei game-uri la rînd și preia conducerea. Are o forță incredibilă cînd trimite mingea în terenul Simonei!

3-3

Game Pennetta! Italianca își croiește foarte bine punctele și o egalează pe Simona

2-3

Break Pennetta! Italianca face break-ul, dar forța de care dă dovadă Simona ne dă speranțe că românca va reveni și va cîștiga meciul.

1-3

Break Halep! Nebunie în arena Arthur Ashe Stadium! Spectatorii îi scandează numele Simonei, care are o revenire de senzație.

1-2

Game Halep! AȘA, SIMONA! Românca are o răbufnire de orgoliu și nu-i mai lasă nici o șansă italiencei. La finalul game-ului, Simona a urlat de bucurie.

1-1

Break Halep! Simona face un break alb și pare să revină în joc.

1-0 / SETUL 2

Break Pennetta! Simona nu-și revine din șocul pierderii primului set

6-1 / setul 1

Game, Set Pennetta! O mulțime de greșeli neforțate pentru Simona în acest prim set duce la pierderea acestuia. Italianca n-a făcut un joc prea strălucit, însă erorile româncei au fost fatale.

5-1

Break Pennetta! Simona a revenit de la 15-40, dar la avantaje a fost învinsă de italiancă. 12 greșeli neforțate pentru Simona, 11 pentru Pennetta.

4-1

Game Pennetta! Deși a început game-ul cu un punct cîștigat, Simona a pierdut următoarele mingi și i-a dat ocazia italiencei să se distanțeze.

3-1

Break Pennetta! Trei greșeli neforțate ale Simonei i-au adus break-ul italiencei. Meciul se joacă, nu-i nimic pierdut!

2-1

Game Pennetta! Greu, greu pentru italiancă! Simona s-a ținut foarte bine și cele două jucătoare au schimbat mai multe puncte la avantaje

1-1

Game Halep! Simona începe foarte agresiv și cîștigă la 0 pe propriul serviciu.

1-0

Game Pennetta! Italianca reușește să cîștige o ultimă minge într-un stil de campioană. Simona a luat un singur punct.

SETUL 1 / 0-0

A început meciul! Pennetta servește prima!

18:11

Halep și Pennetta au intrat pe arenă și vor începe sesiunea de încălzire!

18:05

Cele două jucătoare încă nu și-au făcut apariția pe teren. Acum are loc prezentarea jucătoarelor la televiziunea Eurosport.

Meciul Simonei va fi prima partidă de pe Arthur Ashe Stadium, iar după se va juca semifinala dintre Serena Williams și Roberta Vinci.

Românca va trebui să treacă de Flavia Pennetta, jucătoare pe care a învins-o o singură dată în carieră. Italianca a cîştigat primele trei întîlniri, însă Halep s-a impus în ultimul duel direct, disputat chiar anul acesta, la Miami, scor 6-3, 7-5.

În primă fază cele două semifinale trebuiau să se joace în această dimineață, dar organizatorii au decis să reprogrameze meciurile din cauza ploii.

Mutare curioasă la Rapid » Șucu l-a adus pe fostul portar al Stelei, care tocmai a retrogradat. Fanii se amuză: „Dar Ionuț Chirilă când vine?”
Decizia luată de Florin Pîrvu, în urma decesului soției
Supercupa FCSB - Corvinul Hunedoara nu se mai joacă pe 6 iulie » Mihai Stoica a făcut anunțul: „E un avantaj”
Cupa Romaniei

Bișnițarii își fac de cap la finala de Liga Campionilor » Reporterii Gazetei au surprins în detaliu modul lor de a acționa: metoda ingenioasă găsită prin care poliția nu poate interveni

Cu câți bani s-au ales Bettyshor și Roxana Țuțu, femeile bătute cu bestialitate de „Perversul de pe Târgu Ocna” în ring