SPORTURI  »  TENIS  »  TURNEUL DE LA MOSCOVA

Irina Camelia-Begu a pierdut finala de la Moscova în faţa Anastasiei Pavliucenkova

Articol de GSP - Publicat duminica, 19 octombrie 2014 00:00 / Actualizat duminica, 19 octombrie 2014 18:45

Românca a jucat finala turneului de la Moscova, împotriva Anastasiei Pavliucenkova, cea mai importantă finală din cariera ei.

Irina-Camelia Begu a pierdut în trei seturi finala în faţa Anastasiei Pavliucenkova. Rusoaica s-a impus după două ore şi jumătate, scor 6-4, 5-7, 6-1 şi a devenit prima rusoică, după şapte ani, care cîştigă acest turneu.

După accederea în această finală, românca, locul 61 WTA va urca, începînd de luni pe poziţia 42 şi va primi un cec de aproximativ 35.000 de euro.

”Felicitări Anastasiei Pavliucenkova şi mult succes. Chiar dacă am pierdut finala, am avut o săptămînă bună. Sper să am ocazia să revin la acest turneu” , a declarat Begu după meci.

”Felicitări Irina, ai avut un turneu foarte bun. Azi ai făcut un meci incredibil, a fost o luptă teribilă şi cineva trebuia să cîştige. Mult succes în carieră”, a declarat Pavliucenkova după meci.

VEZI MAI JOS DESFĂŞURAREA PARTIDEI

1-6 După 2 ore şi jumătate, Anastasia Pavliucenkova cîştigă finala
1-5
Begu cîştigă primul game din acest set, iar rusoaica serveşte pentru a cîştiga finala
0-5
Rusoaica îşi cîştigă serviciul şi este la un game de cîştigare meciului
0-4
Pavliucenkova reuşeste încă un break
0-3
Rusoaica îşi cîştigă din nou serviciul. Cruciat vine din nou să o sfătuiască pe Begu

Pavliucenkova: 8 Begu:6

7-5 Irina-Camelia Begu s-a impus în al doilea set şi trimite finala în set decisiv
4-4
Begu cîştigă pe propriul serviciu. După o oră şi jumătate, scorul este egal în setul doi. Adrian Cruciat i-a transmis Irinei Begu că acum este momentul pentru un break
3-4
Pavliucenkova a revenit de la 0-30 şi este pentru prima oară în avantaj în acest set. Begu are nevoie a cerut din nou intervenţia antrenorului