SPORTURI  »  TENIS  »  WTA ROMA

Început perfect pentru românce la turneul de la Roma! Irina Begu și Alexandra Dulgheru s-au calificat în turul II

Articol de GSP - Publicat marti, 12 mai 2015 10:13

Irina Begu și Alexanda Dulgheru au debutat astăzi la turneul de la Roma și au obținut două victorii.

Irina Begu s-a calificat în turul al II-lea al turneului de la Roma, după ce a trecut de poloneza Urszula Radwanska, jucătoare venită din calificări și clasată pe locul 109.

Românca a avut nevoie de două ore pentru a se impune, scor 4-6, 6-2, 6-1.

Begu a început bine primul set și a condus cu 4-1, dar poloneza a revenit și a cîștigat.

În următoarele seturi, Begu a jucat mai solid și a cedat un singur set pe propriul serviciu, reușind să cîștige meciul.

În turul următor Begu va evolua contra nemțoaicei Angelique Kerber, locul nouă WTA.

ȘI Alexandra dulgheru s-a calificat în turul II

Alexandra Dulgheru, locul 72 WTA, a cîștigat meciul cu Misaki Doi, locul 111 WTA, jucătoare venită din calificări. Românca s-a impus în trei seturi, scor  6-7, 6-3, 5-3.

Primul set a fost echilibrat, iar japoneza s-a impus în tie-break. În următoarele seturi, românca a preluat conducerea jocului și s-a calificat în turul secund.

În runda următoare, Dulgheru va evolua contra învingătoarei meciului dintre Ekaterina Makarova și Kristina Mladenovici.

Pe ce stadion va juca Corvinul Hunedoara în Europa League: „Am primit invitația și vom merge acolo”

S-a întors! Acționarul din „Epoca de Aur” bagă din nou bani la Dinamo: e unul dintre magnații alcoolului