SPORTURI  »  TENIS  »  TURNEUL DE LA MADRID

A ratat duelul cu Serena » Irina Begu, învinsă de Kvitova în sferturi la Madrid

Articol de GSP - Publicat joi, 07 mai 2015 21:39

Irina Begu, numărul 37 WTA, a fost învinsă în această seară de Petra Kvitova, numărul 4 WTA, scor 5-7, 3-6, în sferturile turneului de la Madrid.

Pentru româncă, prezenţa în sferturi reprezintă cea mai bună performanţă din carieră la un turneu din categoria Premier Mandatory.

Irina a început bine meciul, reuşind şi un break la scorul de 1-1, însă Kvitova a revenit rapid. S-a mers cap la cap pînă la 6-5 pentru a patra jucătoare a lumii, care a bifat un nou break pentru a cîştiga setul.

În actul secund, Kvitova a controlat autoritar, distanţîndu-se la 3-0, avantaj pe care l-a menţinut pînă la final. În semifinale, jucătoarea din Cehia o va întîlni pe Serena Williams, numărul 1 mondial.

Irina va juca peste puţin timp alături de Lara Arruabarena în cadrul turneului de dublu într-un meci de foc împotriva cuplului Muguruza / Suarez – Navarro.

Begu - Kvitova 5-7 3-6

GAME, SET ŞI MECI KVITOVA! Kvitova închide meciul la a patra oportunitate şi o elimină pe Begu.

Begu - Kvitova 5-7 3-5

Irina continuă să greşească şi îi oferă 3 mingi de meci adversarei. Kvitova le ratează însă pe toate, dar va servi pentru cîştigarea meciului

Begu - Kvitova 5-7 2-5

Încă un game alb pentru Kvitova, care e acum la un pas de calificarea în semifinale.

Begu - Kvitova 5-7 2-4

Game bun pentru Irina, care are însă nevoie de un break pentru a putea reveni în set

Begu - Kvitova 5-7 1-4

Game alb pentru Kvitova, care se îndreaptă furtunos spre semifinale

Begu - Kvitova 5-7 1-3

Semne bune în jocul Irinei după discuţia cu antrenorul, însă românca greşeşte în continuare foarte mult. Begu îşi face pînă la urmă serviciul, în ciuda unei duble greşeli care era să o împingă spre 4-0 pe Kvitova

Begu - Kvitova 5-7 0-3

Kvitova pare la un cu totul alt nivel. Continuă să lovească incredibil

Begu - Kvitova 5-7 0-2

Irina greşeşte o minge simplă la fileu. Nu prea mai pare sigură pe jocul ei. Kvitova îşi procură două minge de break cu o dreaptă excelentă şi se distanţează la 2-0 după un retur excelent

Begu - Kvitova 5-7 0-1

Begu e încă departe ca joc de Kvitova, care continuă să fie la înălţime

Begu - Kvitova 5-7

SET KVITOVA! Românca este surprinsă de loviturile adversarei şi cedează presiunii în momentul cheie al primului set

Begu - Kvitova 5-6

Mult mai incisivă Irina, care se apropie la 30-40 de Kvitova. Românca atacă excelent, însă jucătoarea din Cehia are noroc și oprește elanul lui Begu

Begu - Kvitova 5-5

Încă un game solid din partea Irinei, care continuă să servească bine. Trebuie să fie însă mai agresivă și pe serviciul Kvitovei

Begu - Kvitova 4-5

Kvitova răspunde pe măsură și îi taie elanul Irinei, care obținuse primul punct al game-ului

Begu - Kvitova 4-4

Excelent game pentru Irina, care se impune la zero!

Begu - Kvitova 3-4

Mai agresivă Irina decît în game-urile precedente, reușește două lovituri superbe. Insuficient însă pentru a bifa un nou break

Begu - Kvitova 3-3

Irina revine de la 15-30 cu două lovituri superbe și închide game-ul după o greșeală a Kvitovei

Begu - Kvitova 2-3

Kvitova revine în avantaj, bifînd al treilea game consecutiv. Jocul Irinei e în scădere după un start bun.

Begu - Kvitova 2-2

Kvitova revine rapid în joc și ajunge la 40-0 pe serviciul Irinei. Românca se luptă admirabil și anulează cele trei mingi de break ale jucătoarei din Cehia. Kvitova egalează totuși, cîștigînd alte două puncte consecutive.

Begu - Kvitova 2-1

BREAK IRINA! Presiune din partea Irinei, care îşi obţine prima minge de break. Kvitova cedează și trimite în aut, iar Begu trece în avantaj

Begu - Kvitova 1-1

Game alb reuşit de Begu, care serveşte excelent în debutul meciului

Begu - Kvitova 0-1

Început bun pentru Kvitova, care îşi cîştigă serviciul fără prea mari emoţii

20:05

A început meciul!

Duminică, 5 finale pentru salvare! Dinamo și FCU Craiova sunt la mila rezultatelor » Toate CALCULELE în dreptul fiecărei echipe

„Vă spun în premieră, la Dinamo a fost o tentativă de puci în vestiar!” » Omul care l-a adus pe Kopic a dat tot din casă