SPORTURI  »  TENIS  »  US OPEN

Simona Halep s-a calificat în "optimi" la US Open şi a aflat cu cine va juca » Prima reacţie a româncei

Articol de GSP - Publicat duminica, 06 septembrie 2015 03:24

Simona Halep s-a calificat în optimile de finală ale turneului de la US Open, după ce a învins-o pe tînăra jucătoare americană de 22 de ani Shelby Rogers, scor 6-2, 6-3.

Deşi Shelby a început foarte bine şi a dat senzaţia că prin puterea cu care lovea mingea putea să se bată de la egal la egal cu Simona, lucrurile n-au stat chiar aşa. Românca a mers cap la cap cu Shelby doar pînă la 2-2, după care numărul 2 WTA a luat primul set, scor 6-2.

Setul secund a debutat foarte bine pentru Simona şi încă din start a făcut break-ul, lucru ce a dus la scăderea moralului jucătoarei din SUA.

"Sînt foarte mulţumită de cum am jucat. A fost prima oară la acest turneu cînd am jucat seara. Am încercat să rămîn concentrată şi am cîştigat în două seturi. Virginia Ruzici e un om important pentru mine, e managerul meu şi îi mulţumesc pentru sprijin" Simona Halep

URMĂTOAREA ADVERSARĂ

În optimile de finală, Simona Halep o va întîlni pe nemţoaica Sabine Lisicki, locul 24 WTA, cu care a mai jucat de patru ori de-a lungul carierei. Ultima dată cele două s-au întîlnit la Wimbledon, în 2014, cînd românca s-a impus cu 6-4, 6-0. Nemţoaica a trecut în turul trei de cehoaica Barbora Strycova, scor 6-4, 4-6, 7-5.

Citeşte mai jos desfăşurarea liveTEXT a meciului

Shelby Rogers - Simona Halep 2-6 / 3-6

GAME, SET, MECI! 2-6 / 3-6

GAME, SET, MECI! Simona Halep cîştigă şi merge în optimile de finală

3-5

Break Rogers! Simona pierde pe propriul serviciu din cauza lipsei de concentrare

2-5

Break Halep! Simona va servi pentru cîştigarea meciului!

2-4

Game Halep! Simona continuă să nu aibă probleme cu Shelby. Lucrurile par să se îndrepte către o victorie a româncei

2-3

Game Rogers! Shelby se tîrăşte şi după mai multe duble greşeli reuşeşte să cîştige pe propriul serviciu

1-3

Game Halep! Simona are un serviciu foarte bun şi datorită faptului că Shelby nu e foarte mobilă cîştigă destul de uşor

1-2

Game Rogers! Shelby îşi face serviciul, dar nu fără emoţii.

0-2

Game Halep! Simona nu are absolut nici o problemă cu jucătoarea din SUA şi e doar o chestiune de timp pînă va cîştiga meciul

0-1

Break Halep! Simona a cîştigat la 0 în debutul setului doi la capătul unui punct superb. Românca dă senzaţia că va termina meciul foarte rapid

SETUL 2 / 0-0

A început setul secund! Rogers serveşte prima!

2-6

Game, set Halep! Simona cîştigă destul de lejer primul set, deşi Shelby începuse foarte tare meciul. Românca şi-a adjudecat setul în 31 de minute

2-5

Break Halep! Simona cîştigă pentru a doua oară pe serviciul americancei şi e foarte aproape de cîştigarea primului set. Shelby are deficienţe în deplasare

2-4

Game Halep! Tinereţea americancei o face pe aceasta să greşească puncte uşoare şi Simona profită de acest lucru

2-3

Break Halep! Răbdarea Simonei duce la cîştigarea primului break din acest meci. Uşor, uşor românca prinde punctele slabe ale lui Shelby şi profită de ele

2-2

Game Halep! Simona a reuşit şi primul as al meciului. Românca şi-a dat seama că dacă e la conducerea meciului, jucătoarea din SUA cu greu îi poate face faţă

2-1

Game Rogers! Shelby cîştigă destul de greu pe propriul serviciu. Simona încă îşi studiază adversara, care la rîndul ei loveşte foarte puternic şi plat mingea.

1-1

Game Halep! Simona serveşte şi ea foarte bine şi n-are nici o emoţie la serviciu, deşi a comis o primă dublă greşeală

1-0

Game Rogers! Jucătoarea din SUA începe bine şi îşi face serviciul, cîştigînd la 0 în faţa Simonei