SPORTURI  »  TENIS  »  BCR OPEN ROMÂNIA

Luncanu, eliminat fără drept de apel de Rufin

Petru Alexandru Luncanu, Luncanu

Articol de - Publicat duminica, 19 septembrie 2010 00:00

Petru Luncanu nu a reuşit să ajungă în al treilea tur al calificărilor, fiind eliminat de francezul Guillaume Rufin, scor 6-3 6-2.

Doar doi români din 11 reuşiseră să treacă de primul tur al calificărilor, Petru-Alexandru Luncanu şi Victor Anagnastopol. Primul nu a mai beneficiat de succesul din primul meci, avînd în faţă un adversar mult mai bine pregătit.

Românul s-a ţinut bine în primul set, punîndu-i probleme serioase francezului. Cei doi au mers cap la cap doar pînă la 4-3, cînd Rufin a reuşit break-ul, iar mai apoi a închis setul.

Actul al doilea a debutat cu un Rufin mai agresiv. Francezul a obţinut imediat break-ul şi s-a distanţat la 2-0. Nu s-a oprit aici, reuşind un nou break pe final de meci. Rufin îl va întîlni în ultimul tur pe ibericul Sergio Ventura, care a trecut în două seturi, scor 6-3 6-3, de Alexander Ward.

A luat parte la un moment istoric în fotbalul românesc, acum lucrează pe TIR în Germania: „Patronii sunt foarte faini! Mai stau un an și mă întorc acasă”

„Traduceri avem?” » Cum se comportă „Hagi” Luțu la cursurile de director sportiv: „E disperat!”