SPORTURI  »  TENIS  »

Makarova și Zverev au obținut titlurile la Citi Open Washington

Articol de Tibi DemeterJURNALISPORT - Publicat luni, 07 august 2017 14:37

Alexander Zverev și Ekaterina Makarova au câștigat titlurile la masculin și feminin în turneul Citi Open, programat la Washington.

Zverev, locul opt ATP și favorit cinci, l-a învins în ultimul act pe sud-africanul Kevin Anderson, scor 6-4, 6-4, într-un meci încheiat în 69 de minute.

Pentru sportivul din Germania cu origini rusești este al 5-lea titlu din carieră în circuitul ATP și al 4-lea în acest sezon.

Zverev a devenit cel mai tânăr învingător de la Washington și a câștigat primul turneu din seria ATP 500 și este primul jucător sub 20 de ani care a câștigat patru turnee într-un sezon, de la Juan Martin del Potro în 2008. Neamțul s-a impus în 41 de meciuri în acest an și cu punctele adunate în capitala S.U.A a urcat pe locul patru în clasamentul sezonului, după Rafael Nadal, Roger Federer și Dominic Thiem.

Ekaterina Makarova, cap de serie șapte, a trecut de Julia Georges în ultimul act al întrecerii feminine, după o victorie cu 3-6, 7-6(2), 6-0 și a obținut al treilea titlul din carieră.

Makarova a revenit pentru al treilea meci consecutiv după ce a pierdut primul set al meciului și a învins-o pe Georges, cap de serie patru, deși nemțoaica a servit pentru meci în actul secund.

Pentru sportiva din Rusia a fost primul titlul cucerit în ultimii trei ani, precedentul succes fiind înregistrat la Pattaya, Thailanda, în 2014.