SPORTURI  »  TENIS  »  BRD NĂSTASE-ŢIRIAC TROPHY

Meci tare la BRD Năstase-Ţiriac Trophy » Guillermo Garcia-Lopez şi Marcos Baghdatis se vor întîlni în turul doi

Marcos Baghdatis

Articol de GSP - Publicat marti, 21 aprilie 2015 17:01

Duel cu scîntei în turul doi la BRD Năstase-Țiriac Trophy, unde vor juca Guillermo Garcia-Lopez și Marcos Baghdatis.

Finalist în 2013, ibericul a avut nevoie de mai puțin de o oră pentru a-l învinge pe Lorenzo Giustino, jucător venit din calificări, 6-2, 6-0. Italianul a resimțit din plin oboseala acumulată în cele trei partide disputate pînă astăzi. Acesta a cîștigat numai două game-uri, ambele în primul set, cînd Garcia-Lopez deja se distanțase.

Jumătate de oră în plus i-a trebuit lui Baghdatis pentru a trece de Steve Darcis, scor 6-4, 6-2. Belgianul a rezistat cu greu, fiind pus sub presiune constantă de cipriot. A salvat nu mai puțin de 5 mingi de break în primul set, însă nu a fost suficient pentru a se ține aproape de adversarul sau.

Actul secund a fost tot la discreția lui Baghdatis, care s-a distanțat rapid și a blocat toate cele 7 tentative ale lui Darcis de a reveni în meci.