SPORTURI  »  TENIS  »  TURNEUL DE LA ROMA

Meciul turneului: Irina Begu vs Serena Williams! Prima reacție a jucătoarei noastre + de la ce oră se dispută semifinala

Sursaa foto: Guliver/GettyImages

Articol de GSP - Publicat vineri, 13 mai 2016 17:14

Serena Williams a învins-o pe Svetlana Kuznetsova, scor 6-2, 6-0 şi va juca împotriva Irinei Begu în semifinalele turneului de la Roma, sâmbătă, de la ora 18:00, pe Dolcesport 3 și liveTEXT pe GSP.RO.

"Sincer îmi doream de foarte mult timp să joc cu Serena, sunt foarte fericită să fiu în semifinalele acestui turnu şi mai ales că voi avea ocazia să joc cu Serena. Cred că toate jucătoarele îşi doresc măcar o dată să joace împotriva ei", a declarat Irina Begu la Digi Sport.

În cealaltă semifinală, spanioloaica Garbine Muguruza va juca împotriva americancei Madison Keys.

Irina a trecut de Misaki Doi

Irina Begu s-a calificat în semifinalele turneului de la Roma după ce a eliminat-o în sferturile de finală pe japoneza Misaki Doi, locul 45 WTA, scor 6-2, 7-6(3).

Jucătoarea din România a început perfect meciul și încă din primul game a făcut break-ul. Primul set a fost destul de lejer pentru a 35-a jucătoare a lumii, care s-a impus cu 6-2.

Momentele grele au venit în setul secund, când și japoneza a intrat altfel în meci și i-a pus mari probleme Irinei. La scorul de 4-4, jucătoarea din România a ratat trei mingi de break și i-a dat posibilitatea lui Misaki Doi să facă game-ul. Imediat când la serviciu a urmat Irina, aceasta a terminat repede reușind să câștige la zero. Apoi setul a intrat în tie-break, unde Begu s-a impus cu 7-3.

Irina Begu va juca în semifinale împotriva învingătoarei din meciul Serena Williams, locul 1 WTA, și Svetlana Kuznetsova, locul 19 WTA. În semifinale s-a mai califciat și Garbine Muguruza după ce a învins-o pe Timea Bacsinszky, scor 7-5, 6-2.

Citește mai jos desfășurarea liveTEXT a meciului

IRINA BEGU - MISAKI DOI 6-2 / 7-6(3)

GAME, SET, MECI! Irina Begu s-a calificat în semifinalele turneului de la Roma.
6-6 Game Begu!
Irina își face seriviciul, dar dă semne de nervozitate. Meciul a intrat în tie-break.
5-6 Game Doi!
Misaki are o creștere evidente în joc și o domină pe Irina.
5-5 Game Begu!
Irina mai face un as și câștigă un nou game la zero.
4-5 Game Doi!
Irina a pierdut trei mingi de break și a ratat o uriașă șansă de a putea servi pentru câștigarea meciului.
4-4 Game Begu!
Irina face tot mai multe greșeli neforțate și îi dă posibilitatea adversarei sale să revină din punct de vedere moral. Totuși, românca își face serviciul, însă cu greu.
3-4 Game Doi!
Misaki își face cu greu serviciul și continuă să rămână în față.
3-3 Game Begu!
Contre puternice între cele două jucătoare. Irina face cel de-al cincilea as și câștigă game-ul la zero.
2-3 Break Begu!
Irina face re-break-ul rapid și continuă lupta pentru semifinală
1-3 Break Doi!
Moment delicat pentru Irina, care pierde primul break din acest set. Misaki reintră în meci!
1-2 Game Doi!
Misaki își face serviciul, dar de această dată Irina reușește să obțină un punct.
1-1 Game Begu!
Irina îi răspunde cu aceeași monedă japonezei și câștigă și ea tot la zero.
0-1 Game Doi!
Misaki câștigă la zero în debutul setului!
A început setul 2! Misaki Doi servește!

6-2 GAME, SET Begu! Irina termină primul set în stil de mare campioană câștigând game-ul la zero.
5-2 Break Begu!
Irina e la un pas să-și adjudece primul set!
4-2 Break Doi!
Misaki face și ea un break, însă situația nu e deloc rea pentru Irina care mai are un break în fața japonezei.
4-1 Break Begu!
După 23 de minute de la debutul meciului, Irina arată ca o viitoare câștigătoare a turneului. Românca n-a pierdut decât un punct în acest game pe serviciul adversarei.
3-1 Game Begu!
Irina continuă în aceeași notă și de această dată câștigă game-ul la zero.
2-1 Game Doi!
Japoneza nu renunță și reușește să-și câștige game-ul pe propriul serviciu.
2-0 Game Begu!
Irina încheie game-ul cu o lovitură norocoasă cu rama și își face fără probleme serviciul.
1-0 Break Begu!
Irina a început cum nu se putea mai bine partida și a câștigat primul break încă din debutul meciului. Jucătoarea noastră a avut de furcă cu japoneza, care nu s-a lăsat deloc și ambele au jucat în câteva rânduri la avantaje.
A început meciul! Misaki Doi servește prima!

0-0

Cele două jucătoare au ieșit la încălzire

Cele două jucătoare nu s-au mai întâlnit niciodată până acum. Begu a ajuns în această fază a competiției după ce a trecut de Gasparyan, Azarenka și Kasatkina.

Un amănunt foarte interesant este că românca n-a pierdut niciun set la turneul de anul acesta de la Roma.