SPORTURI  »  TENIS  »  WTA ISTANBUL

Meciuri diametral opuse pentru Begu și Sorana » Calificare spectaculoasă și o prăbușire inexplicabilă

Articol de GSP - Publicat marti, 24 aprilie 2018 14:41

Irina Begu, locul 37 WTA, s-a calificat spectaculos în turul II al turneului de la Istanbul, după ce trecut de Dalila Jakupovic, locul 130 WTA, scor 7-5, 6-0.

Irina Begu a început slab meciul, iar în primul set a fost condusă cu 5-2. Românca a salvat patru mingi de set și a câștigat prima parte cu 7-5. În setul doi, Irina a jucat excelent, a făcut trei break-uri și a câștigat setul la 0. În turul următor, Irina Begu o va întâlni pe Christina McHale, locul 88 WTA.

Sorana Cîrstea eliminată

Tot în Turcia, Sorana Cîrstea, locul 34 WTA, a pierdut suprinzător meciul cu Yulia Putintseva, locul 83 WTA, scor 6-0, 1-6, 0-6, după un meci care a durat două ore.

Cîrstea s-a impus categoric în primul set, 6-0, după ce a făcut trei break-uri. În seturile doi și trei, jocul Soranei a fost unul extrem de slab, reușind să câștige doar un game și cedându-și de șase ori serviciul.