SPORTURI  »  TENIS  »  ROLAND GARROS

Victorie pentru Mihaela Buzărnescu! A câștigat clar în primul tur la Ronald Garros

Articol de GSP - Publicat luni, 28 mai 2018 15:57

Buzărnescu, locul 32 WTA, s-a calificat în turul II la Ronald Garros, după ce a trecut de Vania King, de locul 1276, scor 6-3, 6-3.

Buzărnescu va juca în runda următoare cu învingătoarea meciului Rebecca Peterson, locul 97 WTA, jucătoare venită din calificări. Aceasta a eliminat-o în primul tur pe Su-Wei Hsieh, scor 6-4, 6-3.

Mihaela Buzărnescu a început foarte bine meciul, cu un break. Românca a fost egalată la 2, dar până la final a mai făcut două break-uri, câștigând cu 6-3 primul set.

În setul doi, Buzărnescu a condus cu 3-1, dar a fost egalată. De la 3-3, românca a câștigat trei game-uri la rând, reușind un break și calificându-se în runda următoare.

Comentarii (20)
maxp
maxp  •  28 Mai 2018, 23:33
Postat de Cristian Baltaru pe 28 Mai 2018, 19:21

Tu mai lipseai de aici, ,,inteligentule''!Dac-ai fi citit mai atent ceea ce-i spuneam userului @adi_stelistul era faptul că ACUM,Vania King este pe locul 1276 ]n clasamentul W.T.A.din 1276 de jucătoare,pricepi?Că a fost cândva mai sus în acest clasament,nu contest,la fel cum nu contest faptul că a strâns peste 4000000 de dolari,tot așa cum faptul c-a fost accidentată și a jucat la puține turnee n-o scuză c-a făcut doar 3 puncte în 5 turnee.Mihaela Buzărnescu a avut foarte multe accidentări de-a lungul carierei sale,dar totuși n-a fost niciodată ultima în acest clasament,ci pe 548,iar de acolo a urcat până pe 32,iar Dulgheru,cu toate accidentările sale,a ajuns acum pe 160(după meciul cu McHale este temporar pe 126),deci despre ce vorbim?

Omule, daca accidentarea te tine mai mult de an de pilda, nici nu mai ai clasament mondial, cum adica despre ce vorbim?! Plus ca de cand in lumea sportului se calculeaza cine a fost cel mai putin ultimul? Niciodata nu se calculeaza asa ceva, conteaza cat de sus ai fost. Probabil ca are un punct, asa se explica ca e ultima in clasament, are exact punctajul minim posibil, daca e adevarat ca e ultima, s-ar putea sa fie cateva zeci de jucatoare, daca nu sute tot ultimele. Ideea pana la urma e ca nu are nicio relevanta, nu stiu de ce ar aduce cineva in discutie locul in clasament. Cum spuneam, nu e ultima din lume, un meci cu locul 300 pentru Buzarnescu era cel mai probabil mult mai lejer. Deci practic singurul merit pe care il au Buzarnescu si Dulgheru ca n-au ajuns mai jos decat au ajuns minim in clasament, e faptul ca n-au lispsit mai mult de un an si si-au pastrat un nr de puncte, asta ca sa intelegi si motivul, motiv al unei observatii statistice fara nicio relevanta. Serena Williams de exemplu a ajuns si mai jos decat e acum Vania King, daca dumneata consideri ca are vreo importanta, tine-o tot asa, ca altceva n-am ce sa zic.

adi_stelistul
adi_stelistul  •  28 Mai 2018, 19:23

:-)))

831959706877275
Cristian Baltaru  •  28 Mai 2018, 19:21
Postat de maxp pe 28 Mai 2018, 17:54

De-abia asteptam sa vina un "inteligent" sa o dea cu locul in clasament :)) Asa imi plac astia pentru care clasamentul mondial e litera de lege, deci sa fii nr 1076 sau cat o fi, inseamna invariabil sa fii al 1076-lea ca valoare. Sigur, clasamentul e mincinos in cazul Simonei Halep si atat, asta o stim. Deci practic pentru cine a prins-o pe Serena Williams in primul tur, putem spune ca a avut norocul de pe luma, e ca si castigatoare. Vai de noi... Sigur, realitatea e ca Vania King e de-abia revenita pe terenurile de tenis, n-a jucat vreun meci oficial pe zgura anul asta, deci da, victoria Mihaelei nu e nu stiu ce, e absolut normala. Acum totusi nu vad ce nu e bine, trebuia sa n-o bata?! A facut ce avea de facut. Dar parca ceea ce spun eu suna a argumente mai clare decat faptul ca e nr 1000 in lume, pt ca pt cine a mai urmarit tenis la viata lui, stie ca Vania King e totusi o jucatoare destul de cunoscuta ce a avut mult timp tangenta cu tenisul de inalt nivel, ba chiar fiind o jucatoare de top a circuitului de dublu. In mod cert nici iesita din forma nu e de-abia a 1000-a din lume.