SPORTURI  »  TENIS  »  SUCCES

Monica Niculescu a câștigat turneul de la Limoges! Va urca peste 20 de locuri în clasamentul WTA

Articol de GSP - Publicat duminica, 12 noiembrie 2017 18:04

Monica Niculescu a câștigat turneul WTA de la Limoges (Franța), competiție ce adună premii totale în valoare de 115.000 de dolari.

Românca a învins-o în ultimul act pe nemțoaica Antonia Lottner, scor 6-4, 6-2.

Jucătoarea de tenis de 30 de ani care ocupă locul 100 WTA n-a avut nicio emoție în finala de azi care a durat o oră și 13 minute.

Lottner are doar 21 de ani și ocupă abia locul 201 WTA. Cele două se mai întâlniseră o dată, în 2014, când Monica s-a impus 6-2, 6-2.

Monica Niuculescu s-a ales cu un premiu de peste 16.000 de euro și 160 de puncte WTA și începând e luni va urca 22 de locuri.