SPORTURI  »  TENIS  »  TURNEUL CAMPIONILOR

Novak Djokovici este al treilea semifinalist la Turneul Campionilor » Se va duela cu Rafa Nadal pentru un loc în finală

Articol de GSP - Publicat vineri, 20 noiembrie 2015 00:05

Novak Djokovici, liderul ATP, l-a învins pe Thomas Berdych, locul 6 ATP, în ultimul meci al Grupei A de la Turneul Campionilor.

Sîrbul s-a impus în minimum de seturi, 6-3, 7-5, după un meci care a durat o oră și 30 de minute.

Nole a controlat partida, mai ales în primul set, pe care l-a cîștigat după ce a reușit două break-uri și și-a pierdut serviciul o dată.

În al doilea set, Djokovici a făcut break, dar la scorul de 2-1, Berdych a făcut rebreak. Cei doi au mers cap la cap pînă la scorul de 5-5, cînd Djokovici a făcut break-ul decisiv.

Djokovici termină grupa pe locul doi, după Roger Federer, iar în semifinale îl va întîlni pe Rafa Nadal, locul 5 ATP.

Cei doi s-au duelat de 45 de ori . Ultimul meci a avut loc la Beijing, cînd Djokovic s-a impus în două seturi, 6-2, 6-2.