SPORTURI  »  TENIS  »  TURNEUL DE LA GUANGZHOU

O necunoscută a eliminat-o pe Simona Halep în sferturi la Guangzhou

Articol de GSP - Publicat joi, 24 septembrie 2015 11:24

Denisa Allertova (Cehia), locul 74 WTA, a eliminat-o în sferturile de finală ale turneului de la Guangzhou pe Simona Halep, scor 6-4, 6-3.

Românca (locul 2 WTA) n-a avut nici o șansă și a pierdut break-ul încă din debutul meciului. Pînă la finalul primului set n-a reușit să revină și cehoaica l-a cîștigat cu 6-4.

Nici setul secund n-a fost prea bun pentru Simona, care nu părea în apele ei și deznodămîntul a fost echivalent cu eliminarea româncei de la turneul asiatic. Puține au fost loviturile care i-au ieșit Simonei în această după-amiază.

Denisa Allertova şi-a egalat cea mai bună performanţă din carieră: a mai ajuns o singură dată în semifinale la un turneu WTA la sfîrșitul anului trecut. Cehoaica va juca în turul următor împotriva Sarei Errani, care a trecut de Saisai Zheng, scor 6-1, 6-0.

Vezi mai jos desfășurarea liveTEXT a meciului

Simona Halep - Denisa Allertova 4-6 / 3-6

3-6

Game, set, meci! Allertova o elimină pe Simona Halep!

3-5

Game Halep! Simona revine ușor, ușor și se apropie la două game-uri de Allertova

2-5

Break Halep! Simona pare foarte obosită și reușește într-un final să cîștige și ea pe serviciul adversarei.

1-5

Break Allertova! Nimic nu s-a legat în jocul Simonei și Denisa pare să fie foarte aproape de victoria carierei.

1-4

Game Allertova! Denisa își păstrează diferența față de Simona și e la două game-uri de cîștigarea meciului

1-3

Break Allertova! Simona e în corzi și își pierde serviciul

1-2

Game Allertova! Denisa ține bine de serviciu și nu prea îi dă ocazii Simonei să revină în joc

1-1

Game Halep! Simona pare destul de obosită, dar cîștigă game-ul și pornește în recuperarea setului pierdut

0-1

Game Allertova! Denisa își face serviciul rapid și acum e rîndul Simonei să servească

4-6

Set Allertova! Cehoaica reușește să-i ia primul set Simonei!

4-5

Break Halep! Simona a revenit în joc la momentul oportun și a cîștigat pe serviciul adversarei.

3-5

Game Halep! Simona își face serviciul, dar are nevoie de cîștigarea următorului break

2-5

Game Allertova! Cehoaica se apropie la un singur game de cîștigarea primului set

2-4

Game Halep! După 23 de minute de joc, Simona e condusă de Allertova cu 2-4, dar cehoaica începe să greșească mai multe mingi

1-4

Game Allertova! Simona nu reușește să-și recupereze break-ul și partida se îngreunează pentru româncă

1-3

Game Halep! Simona servește destul de bine și își adjudecă game-ul

0-3

Game Allertova! Start foarte bun al cehoaicei. Simona pierde la 0 pe serviciul adversarei

0-2

Break Allertova! Halep face primul pas greșit și cehoaica profită. Denisa e foarte agresivă în acest debut de meci.

0-1

Game Allertova! Cehoaica începe bine și nu face nici o greșeală pe propriul serviciu

Cele două jucătoare nu s-au mai întîlnit niciodată pînă acum. Cîștigătoarea din acest meci va da piept cu învingătoarea din partida Sara Errani - Saisai Zheng.

Mutare curioasă la Rapid » Șucu l-a adus pe fostul portar al Stelei, care tocmai a retrogradat. Fanii se amuză: „Dar Ionuț Chirilă când vine?”
Decizia luată de Florin Pîrvu, în urma decesului soției

Bișnițarii își fac de cap la finala de Liga Campionilor » Reporterii Gazetei au surprins în detaliu modul lor de a acționa: metoda ingenioasă găsită prin care poliția nu poate interveni

Cu câți bani s-au ales Bettyshor și Roxana Țuțu, femeile bătute cu bestialitate de „Perversul de pe Târgu Ocna” în ring