SPORTURI  »  TENIS  »  OPINIE GSP

OPINIE GSP.RO "Argumente'' și prostie curată. Cum ne arată Leonardo DiCaprio că sexismul lui Gigi Becali nu este egal cu sexismul lui Ilie Năstase

Articol de - Publicat sambata, 22 aprilie 2017 21:38

Săptămână plină pentru sexiști și rasiști.

  • Într-o șarjă de prostie gratuită, Ilie Năstase a trecut de la "o glumă" privind culoarea copilului Serenei Williams la mult mai explicitele "curvă" și "proastă", în doar 24h.

Fostul mare jucător român, cunoscut în ultima vreme mai ales pentru avansuri libidinoase și pentru faptul că s-a pus în genunchi în fața lui Federer&Nadal, s-a comportat după propria măsură. A apelat la cele mai josnice cuvinte și idei pentru a arăta că nu e stăpânit de bun-simț, inteligență sau alte efecte ale secolului 21.

Puseul său de prostie limpede a fost anticipat de un altul, de prostie cu pretenție de sofisticare, al lui Gigi Becali. Și mai periculos. 

  • Cu doar două zile în urma lui Năstase, tatăl de 3 fete Gigi Becali a intrat în direct la România TV și a decis că femeile sunt în mod natural inferioare intelectual bărbaților

A și aprofundat "argumentația", scotând din context versete din Epistola întâia către Timotei a Sfântului Apostol Pavel. A interpretat obtuz Biblia și s-a folosit de televiziuni pentru a-și postula smintelile.

Derapajele lui Becali mi-au adus aminte de o întâmplare din Sudul sclavagist al Americii. 

Dl Calvin Candie, proprietar de sclavi în Mississippi, ținea în mână craniul răposatului sclav Ben și avea o dilemă. "De ce (sclavii negri) nu ne omoară?". De ce nu se revoltă? De ce nu sparg ușile conacului și nu își masacrează stăpânii? Și dl Candie avea un răspuns științific.

"Știința frenologiei este crucială pentru a înțelege separația dintre speciile noastre. În craniul africanului, zona asociată cu servitudinea este mai mare decât în cazul oricăror oameni sau suboameni de pe planetă. De asta sunt meniți să rămână unde sunt".

Dl Calvin Candie e doar fantezia lui Tarantino încarnată perfect de Leonardo DiCaprio în filmul Django. Dar teoria lui nu este.

Frenologia, o născocire cu aer de inteligență ce a împânzit toate colțurile pământului acum două secole, a fascinat atât proprietari de sclavi, cât și aboliționiști, în ciuda aberațiilor. A alimentat halucinațiile imorale ale celei mai teribile instituții posibile. 

Și religia, și știința au suferit de aceeași schematizare de-a lungul timpului, iar oameni ca Gigi Becali și-au adus aportul pentru a le folosi în cele mai nepotrivite feluri. 

De aceea, într-o săptămână plină de proști după ureche și proști cu "argumente", sexismul lui Becali e mult mai periculos ca inconștiența vinovată a lui Năstase. 

Citește și:
Cum a ales Vinicius Junior să oficializeze despărțirea de iubita lui » Virginia posta fix în acel moment o fotografie provocatoare
Stiri extrasport
Cum a ales Vinicius Junior să oficializeze despărțirea de iubita lui » Virginia posta fix în acel moment o fotografie provocatoare
Ratarea din Chindia - Farul va face înconjurul planetei! A scăpat singur spre poarta goală, dar nu a marcat
Superliga
Ratarea din Chindia - Farul va face înconjurul planetei! A scăpat singur spre poarta goală, dar nu a marcat
Istorie pe Wembley! Au promovat în Premier League cu un gol marcat în minutul 90+5
Campionate
Istorie pe Wembley! Au promovat în Premier League cu un gol marcat în minutul 90+5
Surpriza de la Cupa Mondială și-a prezentat echipamentul: design unic
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Surpriza de la Cupa Mondială și-a prezentat echipamentul: design unic
FOTO Model legendar revine după 36 de ani ca mașină electrică și cu preț mai mic
Profit.ro
FOTO Model legendar revine după 36 de ani ca mașină electrică și cu preț mai mic
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Copleșit de emoții în sala Rapid, Van der Vaart i-a atribuit lui Chivu un cuvânt imens: „Știam că așa va fi!”

Concertul lui Max Korzh în București provoacă frenezie! Imagini incredibile: Centrul Vechi, plin de străini


Comentarii (72)
270020223458660
Atanasie Zlotea  •  23 Aprilie 2017, 16:51

Mare actor acest di Caprio ! Ati ascultat ce accent are in americana ? Cu totul altul decit avea in Marele Gatsby sau in The Revenant . Fireste , sunt constient ca pe multi din cei ce vor citi acest comentariu ii doare-n cot de accentul lui di Caprio . Dar eu nu le port pica caci unii nu sunt vinovati pentru educatia precara primita :D

gigelos
gigelos  •  22 Aprilie 2017, 22:51

Cui a folosit acest circ ? Incercam sa-l apara , sa-l scuzam pe Nastase , mare roman , mare jucator ... a fost . Acum era conducatorul echipei si tocmai el a cedat . trist . Andropauza ? 70 de ani , se lauda cu 2000 de femei , mare cuceritor . Injuri , jignesti femei venite la tine acasa sa ...joace tenis . poate aude Serena de faptul ca a acuzat-o , exista inregistari , ce se dopeaza , atunci sa vezi distractie .Asta cu ciocolatiu , gluma de autobaza , de scara blocului , marele Ilie . E nervos , l-a lasat racheta

its1134
its1134  •  22 Aprilie 2017, 22:43

Eu subscriu la ce a spus Năstase. Punct.

Vezi toate comentariile (72)
Comentează