SPORTURI  »  TENIS  »  TURNEUL CAMPIOANELOR

Performanţă fabuloasă a Simonei Halep! Cine a mai reuşit asta în ultimii 10 ani!

Articol de GSP - Publicat miercuri, 22 octombrie 2014 00:00 / Actualizat miercuri, 22 octombrie 2014 12:00

Simona Halep a jucat extraordinar în primul set al întîlnirii cu Serena Williams, reuşind să cîştige categoric manşa, scor 6-0!

Chiar dacă nu avea victorie în cele 3 meciuri cu numărul 1 mondial, Simona a jucat exemplar în primul set. Iar setul cîştigat cu 6-0 a însemnat intrarea româncei într-o companie selectă!

În ultimii 10 ani, doar patru jucătoare au reuşit să cîştige un set la zero în faţa Serenei! Anabel Medina Garrigues a reuşit-o chiar anul trecut la Madrid, pe zgură, în timp ce fostul număr 1 mondial, Justine Henin, a cîştigat cu 6-0 în faţa Serenei în 2007, la Miami.

Totuşi, chiar dacă a pierdut cu 6-0, Williams a cîştigat ambele confruntări.

Serena a mai pierdut în două rînduri un set la zero. Se întîmpla tot în 2007, la Zurich, dar americanca s-a retras din cauza unor probleme medicale în debutul setului secund.

Cealaltă înfrîngere a fost cu sora sa, Venus, în 2008. Serena a cîştigat primul set cu 7-5, dar apoi a mai reuşit doar un game şi s-a recunoscut învinsă, 1-6, 0-6.