SPORTURI  »  TENIS  »  INDIAN WELLS

Prima reacţie a Simonei Halep după semifinala de la Indian Wells: "A fost un turneu fantastic! Nu sînt tristă că am pierdut"

Articol de GSP - Publicat sambata, 15 martie 2014 00:00 / Actualizat sambata, 15 martie 2014 10:19

Simona Halep a pierdut semifinala de la Indian Wells cu Agnieszka Radwanska, scor 3-6, 4-6, însă va urca la începutul săptămînii viitoare pe locul 5.

"Radwanska a jucat foarte bine, a meritat să cîştige astăzi. I-au intrat toate loviturile şi a trebuit să alerg foarte mult. Cred că am intrat mai greu în joc. Nu am fost pregătită. Jocul ei a fost excelent şi a fost foarte dificil să-l contraatac. Mi-a fost greu să joc împotriva ei. A fost mai bine decît mine azi. Sînt sigură că va avea o evoluţie la fel de bună şi în finală", a explicat Simona.

Halep va urca pe locul 5, începînd de luni, cea mai înaltă poziţie ocupată de o jucătoare din România: "A fost un turneu fantastic pentru mine. Am jucat multe meciuri bune aici şi sînt fericită că am ajuns pînă în semifinale. Am venit după o accidentare, una minoră, dar n-a fost deloc uşor.

Vreau să mă bucur de rezultat. Mîine vreau să merg la piscină şi la cumpărături. Sînt fericită că am ajuns pe locul 5. E minunat! Nu sînt tristă că am pierdut. Se mai întîmplă, aşa e în tenis. Trebuie să înţeleg că nu pot cîştiga mereu".