SPORTURI  »  TENIS  »  CUPA DAVIS

România - Israel 5-0 » Adrian Ungur şi Marius Copil au cîştigat şi ultimele două confruntări

Articol de GSP - Publicat duminica, 08 martie 2015 00:00 / Actualizat duminica, 08 martie 2015 16:10

România a învins-o categoric pe Israel, scor 5-0, în cadrul întîlnirii dintre România şi Israel, contînd pentru turul 1 al Grupei I a zonei Euro-africane a Cupei Davis.
Calificată deja în turul 2 după ce a cîştigat primele trei partide ale întîlnirii, echipa României s-a impus şi în confruntările de duminică, disputate după formatul ”două dintre trei”.

Victoriile obţinute de Ungur şi Copil, 6-4, 6-2 cu Edan Leshem, respectiv 7-6(3), 6-3 cu Bar Tzuf Botzer, au făcut ca România să se califice în turul doi cu un singur set pierdut.

În runda următoare, echipa noastră va evolua împotriva Slovaciei.