SPORTURI  »  TENIS  »  BCR OPEN ROMÂNIA

Românii caută titlul la BCR Open

Articol de , - Publicat vineri, 17 septembrie 2010 00:00

De-a lungul celor 15 ediţii ale BCR Open, nici un român nu a reuşit să triumfe pe zgura de la Arenele BNR. Patru jucători din România vor încerca în acest an să întoarcă tradiţia nefastă

Victor Hănescu, Victor Crivoi, Marius Copil şi Adrian Ungur formează în acest an armata română care încearcă să cîştige trofeul. Hănescu şi-a obţinut dreptul de a juca la Bucureşti graţie clasamentului, iar ceilalţi trei au beneficiat de wild card-uri oferite de organizatori.

Cel mai bine clasat jucător al României este la a şaptea participare la turneul din Capitală şi, totodată, e şi cel care a reuşit să fie lîngă trofeu. A disputat finala în 2007, dar Gilles Simon a fost cel care s-a impus atunci. Cu un an solid în spate, marcat de ultimul act jucat la Casablanca, dar şi de prezenţa în turul 3 la Roland Garros şi la Wimbledon, Victor îşi încearcă încă o dată norocul la BCR Open.

În spatele său sînt cei trei jucători care au primit invitaţii din partea organizatorilor. Adrian Ungur, care se află la primul său turneu ATP. El este cel de-al doilea român din ierarhia ATP, pe poziţia 130. Victor Crivoi, care e pentru a cincea oară pe tabloul de la Bucureşti, speră să salveze un sezon nu tocmai reuşit, apăsat de probleme medicale, prin participarea la acest eveniment. Românul a alunecat serios în clasament, ajungînd pînă pe 183.

Marius Copil şi-a cîştigat dreptul la wild card după performanţa de anul trecut, cînd, la debut, a reuşit să ajungă pînă în turul al doilea. A urcat 273 de poziţii într-un an şi acum se găseşte pe locul 273 în lume.

Şi pe tabloul de dublu se găseşte un român bine poziţionat. Horia Tecău, finalist anul acesta la Wimbledon alături de suedezul Robert Lindstedt, a ţinut neapărat să dispute turneul de la Bucureşti şi îşi doreşte chiar să cîştige trofeul. Pînă acum, Horia a ajuns de două ori în "sferturi", în 2007, cu Florin Mergea, şi anul trecut, cu Marius Copil.