SPORTURI  »  TENIS  »  DUBAI

VIDEO Scene incredibile în semifinala de la ATP Dubai » Rusul Rublev, descalificat la 6-5 în decisiv din cauza unui gest reprobabil

Andrey Rublev (5 ATP) a fost descalificat în setul decisiv al semifinalei de la Dubai împotriva lui Alexander Bublik (23 ATP)  / FOTO: Imago +9   FOTO
Andrey Rublev (5 ATP) a fost descalificat în setul decisiv al semifinalei de la Dubai împotriva lui Alexander Bublik (23 ATP) / FOTO: Imago

Articol de , - Publicat vineri, 01 martie 2024 17:53 / Actualizat vineri, 01 martie 2024 18:14

Andrey Rublev (5 ATP) a fost descalificat în setul decisiv al semifinalei de la Dubai împotriva lui Alexander Bublik (23 ATP). Rusul a înjurat în limba natală, după un raliu în care s-a considerat nedreptățit de decizia arbitrului de linie. Bublik conducea în acel moment, scor 6-7(4), 7-6(5), 6-5.

Alexander Bublik, unul dintre cei mai spectaculoși jucători din circuit, și Andrey Rublev, metronomul din Rusia, au fost față în față la Dubai într-o ciocnire a stilurilor.

Imagini inedite » Stere Halep, partidă de tenis cu un celebru actor al României: „Bagă și tu mingea în teren!”
INEDIT

Andrey Rublev - Alexander Bublik, semifinală cu scântei la ATP Dubai

A fost un meci extrem de tensionat între cei doi vorbitori de limba rusă. Ambii temperamentali, iuți la mânie, fapt dovedit și de reacțiile avute pe parcurs.

+5 FOTO

Rublev a avut propriile dispute cu unul dintre arbitrii de linie încă din primul game al partidei.

Iar Bublik, nervos undeva la începutul setului decisiv, și-a spulberat, efectiv, racheta, izbind-o de teren. A primit un Code Violation.

Lucrurile au degenerat în setul decisiv, la scorul de 6-5 pentru Bublik. Nemulțumit de două decizii luate de arbitrul de linie, Rublev s-a apropiat amenințător și a țipat în fața oficialului.

Arbitrul de scaun a chemat supervizorul turneului. Au urmat câteva minute de dezbatere, dar decizia finală nu a putut fi întoarsă. Rusul a fost descalificat din turneu, iar Bublik trimis direct în finală. Alexander a încercat și el să îi convingă pe oficiali să ducă meciul mai departe, dar în zadar.

Kazahul îl va înfrunta în ultimul act pe învingătorul partidei Daniil Medvedev (4 ATP) - Ugo Humbert (18 ATP).

Rublev, în criză de formă

Andrey Rublev a câștigat un turneu în anul 2024, chiar în prima săptămână a anului, pe hardul de pe Hong Kong. La Australian Open a atins faza sferturilor de finală, învins în trei seturi de Jannick Sinner. Rusul nu s-a regăsit după acel moment, eliminări premature la Rotterdam și Doha.

Frustrarea s-a acumulat, iar refularea de astăzi îl va costa. Pe lângă descalificare, va primi și o amendă serioasă.

Andy Murray, tot mai aproape de retragere: „Habar n-am ce fac” » Și-a zdrobit racheta de scaunul arbitrului!
Retragere
Ana Ivanovic a alcătuit jucătoarea perfectă » Alegere TOTAL surprinzătoare pentru cel mai bun rever
INEDIT

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”