SPORTURI  »  TENIS  »  WTA DUBAI

Simona Halep a învins-o pe Ekaterina Makarova şi s-a calificat în semifinale la Dubai!

Articol de GSP - Publicat joi, 19 februarie 2015 00:00 / Actualizat joi, 19 februarie 2015 20:55

Simona Halep a învins-o pe Ekaterina Makarova, scor 6-3, 1-6, 7-5 şi merge în semifinalele turneului de la Dubai.

Simona Halep şi-a respectat statutul de favorită şi a învins-o pe rusoaica Makarova, scor 6-3, 1-6, 6-5. Halep a început bine meciul şi a cîştigat primul set fără emoţii.

În al doilea set, Makarova şi-a îmbunătăţit jocul, a pierdut doar un game şi a profitat de greşelile Simonei Halep, cîştigînd cu 6-1.

În setul decisiv cele două au mers cap la cap, dar Halep a făcut break la 4-3 şi a servit pentru a cîştiga meciul. Makarova a luptat pînă la capăt şi a făcut rebreak. La scorul de 6-5 pentru ea, Halep a avut cinci mingi de break, salvate de Makarova, dar românca a reuşit să cîştige.

În semifinale, Simona Halep va evolua contra învingătoarei dintre Caroline Wozniacki şi Flavia Pennetta.

Vezi aici desfăşurarea liveTEXT a meciului

7-5: Halep a pierdut patru mingi de break, dar a reuşit break-ul şi a cîştigat setul şi meciul
3-2:
Simona Halep serveşte din nou foarte bine în acest set şi continuă să fie în avantaj