SPORTURI  »  TENIS  »  WTA DOHA

SIMONA HALEP. VIDEO Victorie spectaculoasă pentru Simona Halep » E în sferturi la Doha după ce a trecut de Anastasija Sevastova » Cu cine va juca în turul următor

Articol de GSP - Publicat joi, 15 februarie 2018 17:47

Simona Halep, locul 2 WTA, s-a calificat în sferturi la turneul de la Doha, după ce a trecut în două seturi de Anastasija Sevastova, locul 15 WTA, scor 6-4, 6-3.

În runda următoare, Halep va juca împotriva lui Catherine Bellis, locul 48 WTA, care a trecut de Karolina Pliskova.

Simona a avut o evoluție încântătoare, reușind să domine schimburile, să fie agresivă și să servească excelent.

În primul set, Halep a fos condusă cu 2-0, dar a revenit și a avut 5-3. Sevastova a mai câștigat un game, dar la 5-4, Halep a mai făcut un break și a câștigat setul. Setul doi a început echilibrat. La 2-2, Sevastova a făcut break, dar Halep a revenit și a condus cu 5-3. După trei mingi de meci, Simona a fructificat-o pe a patra și a câștigat meciul.

Simona Halep - Anastasija Sevastova 6-4, 6-3

6-3. GAME, SET MECI SIMONA HALEP: După 4 meci din meci, Halep a câștigat game-ul și și-a asigurat calificarea în sferturi.
5-3, Break Halep:
Simona este la un game de câștigarea meciului. A presat și a făcut break, urmând să servească pentru calificarea în sferturi
4-3, Game Halep:
Jucătoarea noastră evoluează excelent în aceste momente. Domină fiecare schimb și și-a câștigat game-ul de serviciu la 0
3-3, Break Halep:
Simona a accelerat imediat și a forțat în acest game. A atacat, a venit la fileu și făcut break-ul, egalând scorul rapid
2-3, Break Sevastova:
Letona a preluat conducerea, după ce a făcut break-ul. Simona a greșit mai mult în acest game și a cerut intervenția antrenorului Andrei Pavel
2-2, Game Sevastova:
Începutul acestui game este mai echilibrat. Letona a egalat, după un game solid, în care a servit foarte bun
2-1, Game Halep:
Românca se impune fără emoții pe propriul serviciu și trece în avantaj. La fel ca la Australian Open, serviciul Simonei Halep se află la parametri foarte buni
1-1, Game Sevastova: Letona salvează inspirat trei mingi de break ale Simonei și egalează la 1
1-0, Game Halep: Simona începe convingător și setul secund, impunându-se la 0 în primul game al setului secund

A început setul secund, Simona fiind la serviciu

6-4, Game, Set Halep: Letona nu rezistă sub presiunea pusă de Simona Halep. Românca se impune la 0 pe serviciul Sevastovei și își trece în cont primul set. Halep a hărțuit-o pe Sevastova pe toată durata game-ului și a încheiat setul în mare stil

5-4, Break Sevastova: Simona nu reușește să închidă setul. După ce salvase într-o manieră entuziasamantă o minge de break, Sevastova reușește în cele din urmă să câștige pe serviciul Simonei după o eroare neforțată a lui Halep
5-3, Break Halep: Simona reușește un nou game foarte bun și câștigă la zero pe serviciul Sevastovei. Românca va servi pentru a închide setul
4-3, Game Halep: Extrem de solidă la serviciu și explozivă pe forehand, Simona Hașep reușește să câștige game-ul și să revină în avantaj în primul set
3-3, Game Sevastova: Letona câștigă un game extrem de disputat și egalează la 3
3-2, Game Halep: Românca servește perfect și trece în avantaj în setul inaugural. Simona s-a impus în acest game la 0
2-2, Break Halep: Simona contracarează începutul bun de meci al Sevastovei și reușește să facă break. Halep a încheiat superb game-ul, reușind un backhand în lung de linie splendid
1-2, Game Halep: Simona servește foarte bine, lovește agresiv de pe ambele părți ale terenului și câștigă primul său game din meci
0-2, Game Sevastova: Letona joacă inteligent în startul meciului, încercând să o plimbe cât mai mult pe teren pe Simona. Sevastova a variat loviturile și și-a adjudecat game-ul la 30
0-1, Break Sevastova: Halep începe ezitant meciul, face 3 greșeli neforțate și îi permite Sevastovei să pornească meciul cu break

A început partida! Simona Halep va servi prima

Transfer de ultimă oră în Superligă » L-au adus pe noul Compagno: cine e „tancul” de 1,98 metri!
Gigi Becali, ultimele detalii despre țintele din perioada de mercato: „Voi investi 3-4-5 milioane” + „Cu Chipciu nu putem merge în Champions League”

A ales Louis Munteanu? Disputat de FCSB și Rapid, atacantul a fost filmat cântând despre rivală: „Are valoare d'aia mare / Și știu că nu vă convine”

Mihai Pintilii, despre cel mai greu adversar din carieră: „Era un «bighidiu» d-ala mic. Dădeam cu ură în el, dar nu cădea. Dă-te-n... Doamne, iartă-mă”