SPORTURI  »  TENIS  »  WTA WUHAN

Articol de GSP - Publicat marti, 26 septembrie 2017 13:36

Simona Halep (2 WTA) a părăsit turneul de la Wuhan în turul II, după ce a fost învinsă categoric de Daria Kasatkina (31 WTA), scor 2-6, 1-6!

Rusoaica s-a impus în două seturi scurte, la capătul unui meci care a durat doar o oră și 14 minute.

Halep, care mâine va împlini 26 de ani, a jucat extrem de slab pe toată durata partidei, fiind surprinsă de jocul compact etalat de Kasatkina: rusoaica a făcut un meci excelent, atât defensiv cât și ofensiv.

Simona a greșit foarte mult, a lovit scurt, fiind pedepsită de fiecare dată de Kasatkina. De altfel, serviciul româncei a fost la parametri extrem de slabi, ea reușind să câștige pe propriul serviciu un singur game!

Mai mult, Simona a părut extrem de tensionată pe toată durata partidei, având chiar un moment în care a izbucnit nervos: "Du-te, mă, după minge, proasta naibii!" (DETALII, AICI).

După înfrângerea Simonei Halep, turneul de la Wuhan rămâne fără nicio reprezentantă din România pe tabloul principal, după ce Monica Niculescu și Sorana Cîrstea au părăsit și ele competiția.

Halep are acum trei înfrângeri conseucutive în WTA, ultimul meci câștigat de româncă datând din 19 august, când o învingea pe Sloane Stephens în semifinalele turneului de la Cincinnati.

Pentru prezența în turul secund la Wuhan, Halep și-a asigurat 60 de puncte WTA și un cec în valoare de 13.790 de dolari.

3.20
era, în medie, cota oferită de agențiile de pariuri pentru o victorie a Dariei Kasatkina în meciul cu Halep. Simona avea cota 1.36 la victorie

Desfășurarea liveTEXT a partidei

1-6, Game, Set, Meci Kasatkina: Daria închide partida fără emoții, administrându-i Simona una dintre cele mai dure înfrângeri din acest an

1-5, Break Kasatkina: Rusoaica se impune din nou pe serviciul Simonei și rumează să servească pentru a închide partida
1-4, Game Kasatkina: Jocul curge acum într-o singură direcție, iar rusoaica mai adaugă un game în drumul către victorie
1-3, Break Kasatkina: Românca joacă în continuare foarte slab, iar rusoaica face break-ul și în setul secund
1-2, Game Kasatkina: Rusoaica salvează două mingi de break ale Simonei și își face serviciul, trecând din nou în avantaj
1-1, Game Halep: Nu fără emoții, românca reușește să-și facă în cele din urmă primul game pe propriul serviciu
0-1, Game Kasatkina: Rusoaica începe în aceeași manieră și setul secund, adjudecându-și fără probleme primul game

A început manșa secundă, Kasatkina urmează să servească

2-6, Break, Set, Kasatkina: Simona își pierde încă o dată serviciul, continuând bilanțul dezatruos, iar rusoaica își adjudecă primul set

2-5, Break Halep: Simona salvează trei mingi de set ale adversarei și reduce din diferență
1-5, Break Kasatkina: Rusoaica zburdă pe teren în aceste momente, surprinzând-o pe Halep cu consistența jocului său. Simona nu și-a făcut serviciul nici măcar o dată până acum
1-4, Game Kasatkina: Rusoaica joacă în continuare foarte bine și își face serviciul la 15. Românca a solicitat intervenția noului antrenor Andrei Pavel
1-3, Break Kasatikina: Simona își pierde pentru a doua oară serviciul în acest meci, deși a avut șansa de a egala la doi
1-2, Game Kasatkina: Rusoaica joacă foarte bine în acest start de meci, în care se apără excelent și transformă inteligent defensiva în atac, surprinzând-o în acest mod pe Simona, ale cărei atacuri se dovedesc neinspirate
1-1, Break Kasatikina: Rusoaica își ia break-ul înapoi la capătul unui game extrem de disputat, în care Simona a mai salvat alte trei mingi de break ale Kasatkinei
1-0, Break Halep: Simona începe perfect meciul, o forțează pe Kasatkina să greșească și își adjudecă primul game