SPORTURI  »  TENIS  »  BRD BUCHAREST OPEN

Simona Halep, în semifinalele BRD Bucharest Open » Își cunoaște următoare adversară

Articol de GSP - Publicat vineri, 15 iulie 2016 16:46

Principala favorită a turneului de la București, Simona Halep, a trecut în două seturi de Danka Kovinici (locul 54 WTA) scor 6-4/6-2 și va juca împotriva Vaniei King (locul 144 WTA) în semifinalele competiției.

final » simona halep - danka kovinici 6-4/6-2

Primul act a început echilibrat, iar cele două jucătoare au mers cap la cap, însă Halep a reușit să facă break la scorul de 3-3, iar Kovinici nu a mai reușit să recupereze game-ul pierdut.

Simona a făcut rapid break în cel de-al doilea set, iar jucătoarea din Muntenegru a mai pierdut o dată serviciul la 4-2 și i-a oferit româncei ocazia de a încheia meciul pe propriul serviciu.

În sferturile de finală, Vania King (locul 144 WTA) a trecut în două seturi de Pauline Parmentier (locul 74 WTA), scor 6-3/6-1.

Meciul dintre Simona Halep și Vania King va avea loc mâine, după ora 19:00, fiind ultima partidă care se va juca pe terenul central.

Am mai jucat împotriva ei (n.r. Vaniei King) pe hard, dar va fi un meci dificil. Va fi un meci dificil, este destul de rapidă și trebuie să fiu foarte atentă la fiecare punct. Simona Halep, la finalul meciului