SPORTURI  »  TENIS  »  WTA SHENZEN

FOTO + VIDEO » Simona Halep, victorie spectaculoasă în finala de la Shenzen! A învins-o pe Siniakova după un meci jucat în sală, fără spectatori

Articol de - Publicat sambata, 06 ianuarie 2018 13:55

Simona Halep, locul 1 WTA, a câștigat turneul de la Shenzen, China, contra cehoaicei Katerina Siniakova, locul 47, scor 6-1, 2-6, 6-0, după un meci disputat în condiții excepționale. E al doilea trofeu la Shenzen, după cel din 2015.

După aproape cinci ore de așteptare, meciul Simona Halep - Katerina Siniakova s-a disputat într-o sală alăturată terenului central, unde fanii n-au avut acces. Iar partida nu a putut fi televizată.

Înconjurată de organizatori, care stăteau pe scaune de plastic pe marginea terenului, Halep a început ca un uragan meciul. A făcut două break-uri, a servit impecabil, a ajuns la toate mingile. După 25 de minute, Simona Halep a câștigat primul set, 6-1.

Setul doi a semănat cu primul, dar de data aceasta Siniakova a fost jucătoarea mai bună. A făcut trei break-uri, a cedat unul și a terminat setul cu patru game-uri câștigate la rând.

În setul decisiv, Simona Halep a jucat perfect. A făcut trei break-uri, a pus presiune pe Siniakova și nu a cedat niciun game. Simona Halep a câștigat setul trei în 20 de minute, scor 6-0.

Simona Halep - Katerina Siniakova 6-1, 2-6, 6-0

MECI HALEP: Simona a mai făcut un break, iar la 5-0 a servit perfect pentru câștigarea turneului.

Game Halep, 4-0: Simona este de neoprit. A mai făcut un break, la 0, pe care l-a consolidat câștigându-și game-ul de serviciu. Simona este la două puncte de primul trofeu al anului

Game Halep, 2-0: Simona începe perfect setul decisiv. În primul game a returnat excelent și a profitat de greșelile adversarei, reușind un break. Ulterior, a servit bine și și-a mărit avantajul

A început setul trei. Siniakova servește prima

SET SINIAKOVA, 2-6: Urmează setul decisiv. Siniakova a jucat mai bine în acest set și a profitat de greșelile neforțate făcute de Halep. Halep și-a cedat serviciul de trei ori și a câștigat doar o dată pe serviciul adversarei.

Break Siniakova, 2-4: Meciul continuă să fie echilibrat și spectaculos. Halep a reușit un break, ducând scorul de 2-3, dar Siniakova a reveni și a mai câștigat o dată pe serviciul româncei

Break Siniakova, 1-3: Halep cedează pentru prima dată pe propriul serviciu. Siniakova a returnat mai agresiv, a lovit mai puternic și trece în avantaj, după ce a revenit de la 0-30.
Game Halep, 1-1:
Început echilibrat de set secund. Fiecare jucătoare și-a câștigat serviciul.

A început setul doi. Siniakova servește prima

statistică primul set

Simona Halep Katerina Siniakova
Ași 0 0
Procentaj primul serviciu 57% 64%
Puncte câștigate 29 16

SET HALEP, 6-1: După 25 de minute, Simona a câștigat setul, 6-1. Românca a servit perfect, iar Siniakova nu avut nicio șansă de break. În plus, Halep a câștigat de două ori pe serviciul adversarei.

Break Halep, 5-1: Simona își câștigă serviciul și mai face un break. Jocul este dominat autoritar de Halep, iar Siniakova nu are răspuns în game-urile în care românca servește

Break Halep, 3-1: Simona se distaneațează! Break făcut la 0, după două greșeli neforțate ale Siniakovei și o dublă greșeală

Game Halep, 2-1: Simona a fost la un pas să facă break pe serviciul Siniakovei, având două mingi de break, dar cehoaica a rezistat. Imediat după aceea, Simona și-a câștigat fără emoții serviciul

Game Simona Halep, 1-0: Românca a început bine meciul și-a câștigat game-ul de serviciu, deși Siniakova a reușit să câștige două puncte.

Începe meciul. Simona servește prima

Vezi și: SIMONA HALEP - KATERINA SINIAKOVA // FOTO INCREDIBIL Așa arată sala în care Halep dispută finala de la Shenzen cu Siniakova

update 11:25

Organizatorii de la Shenzen au confirmat faptul că cele două finale nu vor mai avea loc pe Terenul Central. Finalele de simplu și dublu urmează să se dispute la ore ce vor fi stabilite ulterior, în sală. Meciurile nu vor fi transmise la TV și nu vor avea nici spectatori.

update 11:23

ULTIMĂ ORĂ! WTA a anunțat pe Twitter că finala dintre Simona Halep și Katerina Siniakova se va disputa indoor. Plouă în continuare la Shenzen, ceea ce face imposibilă desfășurarea partidei în aer liber

update 11:00

Partida nu va începe mai devreme de ora 11:30

update 10:45

Meciul se amână pentru ora 11:00

update 10:00

Ploaia continuă să dea bătăi de cap organizatorilor. Meciul Simonei Halep nu va începe mai devreme de ora 10:45.

update 09:10

Simona Halep se antrenează alături de Cahill, în ploaie

update 09:00

Ploaia continuă să dea bătăi de cap la Shenzen. Organizatorii au anunțat pe Twitter că finala nu va începe mai devreme de ora 09:30

update 08:00

Finala turneului de la Shenzen este amânată din cauza ploii. Partida nu va începe mai devreme de ora 09:00

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”