SPORTURI  »  TENIS  »  CLASAMENT WTA

Simona Halep ocupă cel mai bun loc din carieră: 78 WTA

Articol de GSP - Publicat luni, 10 ianuarie 2011 00:00

Jucătoarea Simona Halep a urcat şase poziţii în clasamentul WTA, ajungând până pe locul 78, cu 837 de puncte, cel mai bun din carieră, după ce a evoluat, săptămâna trecută, în sferturile de finală ale turneului de la Auckland, potrivit Mediafax.

Precedentul cel mai bun loc din cariera sportivei de 19 ani a fost 80, pe care l-a ocupat la 1 noiembrie 2010.

Ea a evoluat în calificările turneului de la Hobart, dar a pierdut în turul trei, scor 7-5, 6-7 (3), 4-6, în faţa Magdalenei Rybarikova din Slovacia.