SPORTURI  »  TENIS  »  TURNEUL DE LA WASHINGTON

Tecău şi Lindstedt au pierdut finala de la Washington, după ce au avut patru mingi de meci

Robert Lindstedt şi Horia Tecău vor încasa un ce de 35.000 de dolari şi 300 de puncte ATP

Articol de - Publicat luni, 08 august 2011 00:00 / Actualizat luni, 08 august 2011 11:47

Perechea româno-suedeză s-a înclinat în faţa dublului Michael Llodra/ Nenad Zimonjici cu 7-6 (3), 6-7 (6), 7-10.

Horia Tecău şi Robert Lindsted au debutat în partea de sezon americană cu o finală. Putea să fie chiar şi un trofeu. Primul pentru cei doi în turneele ATP 500. În setul al doilea al ultimului act de la Washington au avut patru posibilităţi pentru a încheia partida, dar serviciul lui Lindstedt a fost cu probleme.

Începută ieri, la mijlocul zilei, partida din capitala SUA dintre Horia Tecău şi Robert Lindstedt, a cincea pereche a lumii, pe de o parte şi Michael Llodra şi Nenad Zimonjici(Fra/Srb), al treilea dublu în ierarhia mondială, a mers bine pentru suedez şi român. Au ajuns în primul set la tie-break, în care s-au impus cu 7-3. Minutele următoare aveau să le aducă un break, în game-ul al patrulea, pe serviciul francezului. Avantajul nu avea să ţină prea mult, pentru că Robert l-a risipit. Nimic nu era pierdut. Doar o minge de meci. S-a ajuns la din nou la tie-break. 6-3 şi ocaziile de a închide meciul erau acolo pe tabelă şi în mintea românului şi a suedezului.

Llodra şi Zimonjici au avut grijă să le facă să dispară. Mai mult, ei impunîndu-se cu 8-6. După o oră şi patruzeci şi şapte de minute, totul s-a decis la super-tie-break. Ceva s-a rupt în jocul lui Tecău şi al lui Lindstedt pentru că i-a pus pe adversari în situaţia de a avea cinci mingi de meci. Chiar dacă au reuşit să salveze trei dintre ele, partida avea să revină adversarilor cu 6-7 (3), 7-6 (6), 10-7. A fost a cincea finală pierdută de Robert şi de Horia. Însă debutul de pe cimentul american le dă speranţe.