SPORTURI  »  TENIS  »  TURNEUL DE LA BUDAPESTA

Triunghi incredibil » Simona Halep a cîştigat al treilea trofeu în şase săptămîni: victorie şi la Budapesta!

14 iulie: Simona, campioană la Budapesta +2   FOTO
14 iulie: Simona, campioană la Budapesta

Articol de - Publicat luni, 15 iulie 2013 00:00 / Actualizat luni, 15 iulie 2013 11:11

Românca a învins-o pe Yvonne Meusburger cu 6-3, 6-7 (7), 6-1. Doar Virginia Ruzici şi Ruxandra Dragomir au reuşit să adune trei cupe într-un an. De azi, Simona devine cel mai bine clasată româncă în ierarhia mondială.

Pe 15 iunie, Simona Halep cucerea primul trofeu al carierei. Se întîmpla pe zgura cărămizie de la Nurnberg, unde o învingea pe fosta jucătoare de Top 10, Andrea Petkovici. Pe 22 iunie ea îl strîngea în braţe pe al doilea, pe iarba verde de la 's-Hertogenbosch, după ce trecea de Kirsten Flipkens.

Ieri, Simona Halep l-a adăugat pe al treilea, după un meci incredibil de greu, de aproape două ore şi jumătate, cu austriaca Yvonne Meusburger. Pînă în iunie anul acesta, cunoscuse doar gustul înfrîngerii, din 2010 în fiecare an ajungea în ultimul act, dar de fiecare dată primea trofeul destinat învinsei. Dar 2013 este anul în care tenisul o răsplăteşte şi îi oferă bucurie şi trofee.

Cu suişuri şi coborîşuri
Ieri, Simona, a treia favorită a turneului, pornea ca principală favorită în meciul cu Meusburger, care se află pe locul 112 mondial şi care are în palmares o singură finală WTA. Însă româncă a avertizat sîmbătă că va fi un meci dificil. Şi vorbele ei au prins viaţă în teren.

A cîştigat primul set cu 6-3, dar în cele 41 de minute de joc şi-a pierdut serviciul o dată, iar rezistenţa austriecei a scos-o un pic din sărite pe româncă. Şi-a strigat de cîteva ori, uneori fiind dură cu ea : "Nu fi proastă, ai dat de trei ori acolo!". Chiar dacă nu a reuşit să încheie primul set atunci cînd a servit la 5-3, a făcut-o pe serviciul adversarei în următorul game.

Lupta cea mai intensă avea să se dea în setul al doilea. Simona a avut unele probleme în joc, iar Yvonne a ştiut unde să trimită mimgea ca să-i facă rău. A pus-o să alerge şi chiar dacă a revenit de două ori în set, egalînd la 5 şi la 6, Halep avea să piardă setul, după ce a avut trei şanse de meci în tie-break.

Concentrarea de pe final
Aici ar fi putut să cedeze mental, gîndindu-se încă la şansele ratate, dar pauza dintre seturi i-a prins bine şi i-a dat şi mai multă ambiţie. A făcut două break-uri la rînd la debut şi s-a distanţat la 4-1, iar în game-ul în care a servit pentru 5-1 a stîns cu dinţii de fiecare punct. "M-a făcut să alerg mult, dar mi-am spus că în setul decisiv trebuie să mă relaxez, am schimbat şi tactica şi mă bucur că a funcţionat", a spus Simona.

Meciul s-a încheiat cu 6-3, 6-7 (7), 6-1 şi cu Halep acoperindu-şi faţa de bucurie pentru al treilea trofeu cucerit în şase săptămîni. Doar Virginia Ruzici şi Ruxandra Dragomir, care s-a impus şi ea la Budapesta în 1996, au reuşit să adune într-un singur an trei trofee.

Pentru Simona anul însă nu s-a încheiat. "Trec printr-o perioadă fantastică, nu mi-a fost uşor să-mi revin după fiecare victorie. Urmează să joc în SUA, pe hard, şi vreau să fiu şi mai bună decît acum", a spus jucătoarea în vîrstă de 21 de ani. Vara aceasta îi va rămîne mereu în suflet.