SPORTURI  »  TENIS  »  ROLAND GARROS

Performanţă istorică pentru Simona Halep! » A învins-o pe Svetlana Kuzneţova şi va juca în semifinale la Roland Garros

Articol de GSP - Publicat miercuri, 04 iunie 2014 00:00 / Actualizat miercuri, 04 iunie 2014 21:15

Simona Halep s-a calificat în semifinale la Roland Garros după victoria entuziasmantă în faţa cîştigătoarei de la Openul Franţei din 2009, Svetlana Kuzneţova. Românca a cîştigat în două seturi, scor 6-2, 6-2. ♦ Meciul se joacă după cel dintre Şarapova şi Bouchard, programat la 16:00.

Debutul de meci a fost echilibrat, dar după 2-2 în primul set, rusoaica nu a mai avut nici o şansă. Simona a făcut două breakuri pentru un 6-2 categoric. Setul secund a fost asemănător şi Simona s-a dovedit a fi la fel de puternică.

A cîştigat tot 6-2 şi a acces în prima semifinală din istorie la Roland Garros.

În semifinale, Simona o va întîlni pe nemţoaica Andrea Petkovic, cea care a trecut astăzi de Sara Errani, scor 6-2, 6-2.

Doar două românce s-au mai calificat în semifinale la Roland Garros, Virginia Ruzici şi Florenţa Mihai.

Cum am trăit meciul:

Setul II
6-2 Halep - Victorie pentru Simona! Calificare în semifinale după un meci excelent al româncei.
5-2 Halep -
Simona reuşeşte breakul şi va servi pentru meci.
4-2 Halep -
Kuzneţova face breakul şi revine în set, dar Simona rămîne în pole-position pentru victorie.
4-1 Halep -
Al doilea break şi Simona Halep este ca şi calificată în semifinale.
3-1 Halep -
Simona salvează două mingi de break şi cîştigă gameul.
2-1 Halep -
Break şi în setul secund pentru jucătoarea noastră, iar o semifinală la Roland Garros este tot mai aproape.
1-1 -
Game de peste 9 minute cîştigat de Simona, reuşind să salveze şi mingi de break.
0-1 -
Kuzneţova salvează o minge de break şi conduce pentru prima dată.

Setul I
6-2 Halep - Primul set este cîştigat de Simona!
5-2 Halep -
Din nou break pentru Simona! Excelent joacă în defensivă şi este foarte aproape de primul set.
4-2 Halep -
Simona îşi ţine serviciul după un game decis de mai multe greşeli neforţate şi se apropie de cîştigarea primului set.
3-2 Halep -
Al doilea break al Simonei după o dublă greşeală a Kuzneţovei şi o eroare neforţată.
2-2 -
Rebreak reuşit de Kuzneţova, un game excelent al Svetlanei, iar Simona nu a avut nici o reacţie.
2-1 Halep -
A început ploaia la Paris, dar jocul continuă. Primul game reuşit de rusoaică.
2-0 Halep -
Jocul este consistent de ambele părţi, dar Simona are un plus.
1-0 Halep
- Început excelent! Simona reuşeşte breakul din primul game al partidei.

***********

UPDATE 17:30 / S-a oprit ploaia, iar acum se trag prelatele. Meciul va începe în aproximativ 30 de minute.

UPDATE La Roland Garros plouă, iar meciul dintre Halep şi Kuzneţova nu va începe înainte de 17:30. Rămîneţi pe GSP pentru detalii.

Meciul se dispută pe Suzanne Lenglen, a doua arenă a turneului, acolo unde îşi pot găsi loc 10,068 spectatori.

Partida dintre Simona Halep- Svetlana Kuzneţova se dispută în sferturile de finală de la Roland Garros, cel mai mare turneu pe zgură din lume şi una dintre cele 4 competiţii de Grand Slam din calendarul WTA, alături de Australian Open, Wimbledon şi US Open;

Învingătoarea va juca în semifinalele Roland Garros, împotriva cîştigătoarei meciului Sara Errani-Andrea Petkovici. Calificarea în semifinale aduce un premiu garantat de 412.500 euro.

[Citeşte 10 lucruri simple pe care trebuie să le ştii înainte de Simona Halep-Svetlana Kuzneţova]