SPORTURI  »  TENIS  »  AUSTRALIAN OPEN

Urmăreşte meciurile românilor de la AO! Dulgheru şi Olaru au fost eliminate

Alexandra Dulgheru, Dulgheru, tenis

Articol de GSP - Publicat luni, 18 ianuarie 2010 00:00

GSP.RO te ţine la curent cu evoluţiile tenismenilor români la Australian Open. Toate cele cinci românce (Alexandra Dulgheru, Raluca Olaru, Sorana Cîrstea, Edina Gallovits şi Monica Niculescu) vor debuta asăzi la ediţia 2010 a turneului de la Melbourne, în timp ce Victor Hănescu va intra în concurs abia mîine.

Meciurile au început cu 50 de minute întîrziere din cauza precipitaţiilor de la Melbourne din cursul dimineţii. Doar partidele de pe cele două arene centrale au putut începe la ora 2:00, ora României.

La ora 5:00, meciurile au fost întrerupte pe toate arenele, mai puţin pe Rod Laver Arena, aceasta avînd acoperiş retractabil. Jumătate de oră mai tîrziu jucătorii s-au întors pe toate terenurile.

Ploaia a reînceput la 6:20, iar meciurile sînt din nou oprite. Ora 8:00 readuce jucătorii de la vestiare. Tenisul este oprit din nou de ploaie la Melbourne la ora 9:15. Din cauza întîrzierilor, mai multe meciuri vor fi reprogramate printre care şi cele trei ale româncelor.

MARGARET COURT ARENA
13:30 Jelena Jankovic(SRB)[8] - Monica NICULESCU - Meciul a fost amînat!

TERENUL 3
12:00 Sorana CÎRSTEA - Olivia Rogowska(AUS) - Meciul a fost amînat!

TERENUL 7
11:30 Edina GALLOVITS - Nadia Petrova(RUS)[19] - Meciul a fost amînat!

Alexandra DULGHERU - Yanina Wickmayer (BEL) 6-1 5-7 8-10 :(
Alexandra Dulgheru a fost învinsă astăzi de belgianca Yanina Wickmayer, scor 6-1 5-7 8-10, ratînd calificarea în turul doi.

Românca a avut un început neaşteptat de bun, cîştigînd categoric primul set cu 6-1. A urmat apoi un set secund în care Alexandra a revenit de la 1-5, egalînd, dar cedînd inexplicabil cu 5-7. În decisiv, au urmat serii de break-uri pentru ambele jucătoare, dar cea care avea să se impună a fost Wickmayer.

SETUL III
1-0 » Debut cu dreptul în decisiv pentru Dulgheru, 2-0 » Break pentru Alexandra, 2-1 » Re-break reuşit de Wickmayer, 2-2 » Dulgheru este egalată, 3-2 » Game Dulgheru, 3-3 » Wickmayer îşi face serviciul fără emoţii, 4-3 » Game alb Alexandra, 4-4 » Minge de break ratată de Alexandra, 5-4 » Game Dulgheru, iar Wickmayer va servi pentru a rămîne în meci, 5-5 » Serviciul o scoate din bucluc pe belgiancă, 5-6 » Break alb Wickmayer, 6-6 » Fenomenal game făcut de Alexandra, care obţine breakul, 6-7 » Wickmayer va servi pentru meci, 7-7 » Încă un break, iar Dulgheru rămîne în meci, 7-7 » După o pauză de aproape două ore, Dulgheru revine pe teren şi îşi cîştigă serviciul, 8-8 » Fără emoţii, Wickmayer egalează, 8-9 » Serviciul o lasă pe Alexandra, 8-10 » Game, set şi meci pentru Wickmayer
SETUL II
0-1 » Dulgheru îşi pierde serviciul în debutul setului secund, 1-1 » Alexandra revine de la 0-40 şi reuşeşte re-breakul, 1-2 » Break din nou pentru Wickmayer, 1-3 » Game uşor cîştigat de belgiancă, 1-4 » Un nou break reuşit de Wickmayer, 1-5 » Game Wickmayer, iar Alexandra va servi pentru a rămîne în set, 2-5 » Dulgheru cîştigă al doilea său game în acest set, 3-5 » Break alb pentru Dulgheru, 4-5 » Trei game-uri la rînd cîştigate de Alexandra, dar Wickmayer va servi din nou pentru set, 5-5 » Break Alexandra!, 5-6 » Re-break reuşit rapid de belgiancă, 5-7 » Game Wickmayer şi vom avea set decisiv.
SETUL I
0-1 » Wickmayer cîştigă primul game al partidei, 1-1 » Dulgheru îşi face şi ea serviciul fără emoţii, 2-1 » Break pentru Dulgheru, care începe foarte bine această partidă, 3-1 » Cu emoţii, Dulgheru îşi păstrează break-ul avans, 4-1 » Un nou break pentru Dulgheru care se apropie de cîştigarea primului set, 5-1 » Game Dulgheru, iar Wickmayer va servi pentru a rămîne în meci, 6-1 » Break alb pentru Dulgheru şi SET!
2:50 » A început meciul

Kateryna Bondarenko(UKR)[30] - Ioana Raluca OLARU 6-2 7-6(6) :(
Raluca Olaru a cedat astăzi cu scorul de 6-2 7-6(6) în turul I al primului turneu de Mare Şlem al anului, Australian Open, în faţa reprezentantei Ucrainei, Kateryna Bondarenko.

Românca a început timid partida, permiţîndu-i adversarei sale să cîştige un prim set relativ uşor. Actul secund părea să urmeze tiparul primului, dar Raluca a revenit miraculos, reuşind re-breakul la 2-4. Chiar dacă şi-a pierdut serviciul la 5-5, a recuperat imediat şi a dus setul în tie-break. Aici s-a distanţat rapid la 4-1, dar s-a văzut nevoită să se recunoască învinsă, scor 6-8.

SETUL II
0-1 » Olaru cîştigă din nou primul game, 1-1 » Bondarenko egalează, 1-2 » Olaru îşi menţine serviciul, 2-2 » Game alb reuşit de Bondarenko, 3-2 » Break pentru Bondarenko, 4-2 » Game alb cîştigat de Bondarenko, 4-3 » Game foarte disputat cîştigat de Olaru, 4-4 » Break alb reuşit de Olaru, care revine în meci, 4-5 » Game Raluca, iar românca are prima şansă la cîştigarea setului doi, 5-5 » Game alb Bondarenko, 6-5 » Break Bondarenko, care va servi pentru meci, 6-6 » Re-break reuşit de Raluca, 7-6 » Bondarenko cîştigă tie-breakul şi meciul
SETUL I
0-1 » Olaru îşi cîştigă serviciul, 1-1 » Bondarenko egalează rapid, 2-1 » Olaru îşi pierde serviciul, 3-1 » Bondarenko se distanţează fără emoţii, 3-2 » Olaru îşi face uşor serviciul, 4-2 » Bondarenko nu îi lasă nici o şansă lui Olaru pe propriul serviciu, 5-2 » Un nou break pentru Bondarenko, 6-2 » Olaru ratează două mingi de break şi pierde setul
3:05 » A început meciul