SPORTURI  »  TENIS  »  WTA ROMA

Victorie de SENZAȚIE pentru Dulgheru! A trecut de Makarova și se va duela cu Halep

Articol de GSP - Publicat joi, 14 mai 2015 09:15

Alexandra Dulgheru, locul 71 WTA, s-a calificat în "sferturile" turneului de la Roma.

Românca a trecut în două seturi de Ekaterina Makarova, locul 8 WTA, scor 6-4, 6-3.

În primul set, Makarova a început mai bine și a condus cu 4-1, dar Dulgheru a avut o serie excelentă și a cîștigat cinci game-uri consecutive.

În setul doi, rusoaica a condus cu 2-0, dar jucătoarea noastră a revenit și a cîștigat cinci game-uri. La scorul de 5-2, Dulgheru a servit pentru meci, dar Makarova a făcut break și a amînat deznodămîntul. Românca a închis partida în game-ul următor, scor 6-3.

În "sferturi" Dulgheru va juca împotriva Simonei Halep. Partida se va disputa mîine, de la ora 13:00, pe DolceSport și liveTEXT pe GSP.RO.

3-2:
Senzațională seria româncei! Break reușit de jucătoarea noastră, care trece în avantaj

Puncte cîștigătoare 10 7

6-4: Set pentru Dulgheru! Românca și-a îmbunătățit vizibil jocul în ultimele game-uri și a cîștigat primul set
5-4:
Momente fabuloase pentru Dulgheru! Al patrulea game consecutiv! Românca servește pentru set
4-4:
Serie excelentă a româncei! Dulgheru egalează situația în setul 1
3-4:
Jucătoare noastră se apropie de Makarova! Dulgheru reușește break-ul și servește pentru a egala situația
2-4:
Dulgheru revine în joc și cîștigă pe propriul serviciu! În continuare este la un break în spatele rusoaicei
1-4:
Makarova contină să o domine pe Dulgheru! Game la 0 cîștigat de rusoaică
1-3:
Primele semne de slăbiciune arătate de Dulgheru. Românca pierde game-ul pe propriu serviciu, iar Makarova se distanțează.
1-2:
Makarova se menține în avantaj, după ce cîștigă acest game, mai ușor decît primul
1-1:
Românca nu a avut emoții pe serviciul ei. Game la 0 cîștigat de Dulgheru!
0-1:
Makarova cîștigă un game echilibrat pe propriul serviciu. Alexandra Dulgheru a returnat foarte bine și i-a pus probleme rusoaicei.
A început meciul

EXCLUSIV: Anunțul momentului pentru Gigi Becali » Fotbalistul se întoarce la FCSB: „Direct atacant îl bag!”