SPORTURI  »  TENIS  »  WTA MIAMI

Victorie uriașă pentru Sorana Cîrstea la Miami! A eliminat-o pe campioană olimpică

Articol de GSP - Publicat joi, 23 martie 2017 08:42

Sorana Cîrstea, locul 66 WTA, a debutat la Indian Wells și a reușit o victorie impresionantă.

Românca a eliminat-o pe Monica Puig, locul 40 WTA și medalită cu aur la JO 2016, învingând-o în două seturi, 6-2, 6-4, după un meci care a durat puțin peste o oră.

În primul set, Cîrstea a condus cu 2-0, făcând un break, dar Puig a egalat. Ulterior, românca a câștigat patru game-uri la rând și s-a impus categoric.

Sorana a început setul doi și mai bine și a condus cu 4-0 și 5-2. Puig a dat semne de revenire și a dus scorul la 5-4, dar Cîrstea a câștigat cu 6-4.

În turul doi, Sorana va juca împotriva Anastasijei Sevastova, locul 25 WTA.