SPORTURI  »  TENIS  »  WTA MIAMI

VIDEO + FOTO Halep, eliminată în sferturi la Miami după un meci dramatic cu Johanna Konta

Articol de GSP - Publicat miercuri, 29 martie 2017 22:47

Simona Halep s-a oprit în sferturile de finală ale turneului de la Miami, fiind învinsă de britanica Johanna Konta în trei seturi, la capătul unui meci superb.

Konta s-a impus, scor 3-6, 7-6 (7), 6-2 , duăp un meci care a durat două ore și treizeci și două de minute.

Simona Halep a făcut un prim set perfect, în care a dictat ritmul și nu a lăsat-o nicio clipă pe Konta să preia inițiativa în schimburi.

Fără să-și piardă deloc serviciul, Simona a închis cu mult calm setul, scor 6-3.

Setul doi a adus un joc total schimbat al britanicei, care a devenit brusc mult mai agresivă, incomodând-o pe Simona cu jocul său.

Britanica a condus cu 3-0, însă Halep a revenit și a egalat superb la 3-3. După mai multe break-uri de ambele părți, jocul s-a scurs către tie-break.

Prelungirile setului secund au fost dramatice: Halep a condus cu 5-3 în tie-break, însă a făcut mai multe greșeli neforțate care au readus-o pe Konta în joc.

În cele din urmă, britanica și-a adjudecat setul, iar jocul a mers în decisiv.

Reprezentanta nostră a cedat treptat inițiativa în setul trei, iar Konta a făcut break și s-a distanțat decisiv.

Românca a părut epuizată, atât fizic cât și emoțional, nemaiputând să susțină ritmul bun din primele două seturi.

Konta a câștigat decisivul clar, 6-2, calificându-se astfel în semifinale, acolo unde o așteaptă pe învingătoarea partidei dintre Angelique Kerber și Venus Williams.

FINAL » Simona Halep - Johanna Konta 6-3, 6-7 (7), 2-6

Desfășurarea liveTEXT a partidei

2-6: Game, Set, Meci Konta! Britanica își face serviciul și se califică în semifinale

2-5: Break Konta! Britanica reușește un nou break, iar soarta meciului pare decisă

2-4: Game Konta! Britanica își face serviciul la 15, jocul său arătând din ce în ce mai solid

2-3: Break Konta! Simona nu rezistă presiunii impuse de Konta și își pierde serviciul

2-2: Game Konta! Două superexecuții la fileu îi aduc britanicei egalarea

2-1: Game Halep! Simona își face serviciul la zero și revine în avantaj

1-1: Game Konta! Britanica își câștigă și ea serviciul, fără mari emoții, și egalează la unu

1-0: Game Halep! Românca începe bine decisivul, câștigând primul game după ce a salvat patru mingi de break ale adversarei

A început setul decisiv, cu românca la serviciu

7-9: După un schimb disputat, Halep greșește, iar britanica câștigă setul secund

7-8: Halep greșește o minge ușoară, iar Konta are o nouă minge de set

7-7: Britanica ratează din nou mingea de set, cu o eroare neforțată

6-7: Konta își procură o nouă minge de set după o lovitură frumoasă

6-6: Echilibru total în tie-break-ul setului secund. Halep salvează mingea de set

5-6: Konta are prima minge de set, după o eroare a româncei

5-5: Fileul o ajută pe Konta, care egalează la cinci în tie-break

5-4: Simona trimite o minge ușoară în out, iar Konta se apropie

5-3: Halep este foarte aproape de victorie, după încă o neforțată a Johannei Konta

4-3: Românca e din nou în avantaj, după un schimb disputat la capătul căruia Konta a greșit

3-3: Avantajul româncei nu durează foarte mult timp, o nouă dublă greșeală a româncei ducând scorul la 3-3

3-2: O nouă eroare a britanicei o duce pe Halep în avantaj

2-2: Halep egalează după o eroare neforțată a britanicei

1-2: Halep face și ea o dublă greșeală, iar Konta trece în avantaj

1-1: Konta egalează în tie-break

1-0: Minibreak Halep, după o dublă greșeală a adversarei

6-6: Game Halep! Românca rezistă presiunii britanicei și egalează la șase. Setul intră în tie-break

5-6: Game Konta! Britanica își face serviciul și trece în avantaj, la capătul unui game în care a salvat o minge de break a româncei. Simona va servi pentru a rămâne în set

5-5: Break Konta! Britanica câștigă pe serviciul Simonei și egalează la cinci. Halep a fost la doar două puncte de victorie, dar s-a izbit de jocul solid arătat de Konta

5-4: Break Simona! Halep reușește să câștige pe serviciul adversarei, iar în momentele ce urmează va servi pentru a închide meciul

4-4: Game Halep! Românca salvează mai multe mingi de break ale adversarei și egalează la patru

3-4: Game Konta! După un game disputat, britanica reușește să se impună și să treacă în avantaj

3-3: Game Halep! Românca izbutește să câștige cel de-al treilea game consecutiv și egalează la trei

2-3: Break Halep! Simona reușește să-și ia serviciul înapoi după un joc solid pe serva britanicei

1-3: Game Halep! Românca reușește primul său game din setul secund. Nu fără emoții însă, ea salvând două mingi de dublu break.

0-3: Game Konta! Început solid de set secund pentru britanică! După un nou game solid, ea duce scorul la 3-0

0-2: Break Konta! Jucătoarea din Marea Britanie câștigă pentru prima oară pe serviciul Simonei, reușind un break la zero

0-1: Game Konta! Britanica începe cu dreptul setul secund, câștigând un game disputat în care Halep a reușit două superlovituri

A început setul secund, cu britanica Konta la serviciu

6-3: Game, first set Halep: Românca încheie manșa cu un game la zero și își adjudecă primul set. Simona a jucat perfect până acum și nu și-a pierdut serviciul nici măcar o dată.

5-3: Game Konta! Britanica își face serviciul cu emoții, la capătul unui game în care a salvat o minge de set jucată timid de Simona. Halep va servi pentru a închide manșa

5-2: Game Halep! Românca își face serviciul, după un game disputat

4-2: Game Konta! Britanica își face cu dificultate serviciul și reduce din proporțiile scorului

4-1: Game Halep! Constănțeanca continuă parcursul solid din acest set inaugural și își mărește avantajul la 4-1.

3-1: Break Halep! Simona reușește să câștige pe serviciul britanicei, fructificând prima șansă de break a partidei

2-1: Game Halep! Românca își face din nou serviciul, iar jocul său arată bine până acum

1-1: Game Konta! Britanica își face serviciul fără probleme

1-0: Game Halep! Început perfect pentru româncă, care își câștigă serviciul la 15

A început partida! Românca va servi prima

Playtech: TRAGEDIE! Doliu URIAȘ în politica din România! A MURIT în urmă cu puțin ...

Ianis Hagi și Dennis Man, în centrul atenției la reunire » Ținute extravagante alese de „tricolori”