SPORTURI  »  TENIS  »  WTA, TIANJIN

VIDEO + FOTO Maria Şarapova a câştigat primul turneu de la revenire » Urcare spectaculoasă în clasament + ce urmează pentru rusoaică

Articol de GSP - Publicat duminica, 15 octombrie 2017 15:51

Maria Şarapova (30 de ani, 86 WTA) a câştigat turneul de la Tianjin după o victorie în 2 seturi în faţa Arynei Sabalenka (19 ani, 102 WTA), una dintre cele mai promiţătoare jucătoare din Belarus, scor 7-5, 7-6.

Sabalenka a început mai bine partida, ajungând rapid la scorul de 4-1 în primul set. Experienţa Mariei s-a dovedit a fi decisivă. A revenit şi a câştigat setul după fix o oră de joc, scor 7-5.

Setul secund a avut o desfăşurare asemănătoare. De data asta, tânăra bielorusă a avut un avantaj de 4 game-uri, scor 5-1. În game-ul 10 a ratat şi o minge de set, care s-a dovedit a fi fatală. În tie-break au mers cap la cap până la 9-8.

Datorită celor 280 de puncte acumulate în urma câştigării turneului de la Tianjin, Maria Şarapova va urca, începând de luni, până pe poziţia 57 a clasamentului WTA.

Şarapova va evolua în primul tur al turneului de la Moscova împotriva Magdalenei Rybarikova, cel mai probabil marţi.

111,164 $a câştigat Maria Şarapova, în timp ce Aryna Sabalenka a intrat în posesia unui cec de 55,324 $

Citeşte şi: Irina Begu a triumfat la Tianjin! Ce sumă de bani şi câte puncte a câştigat românca