SPORTURI  »  TENIS  »  WTA LUXEMBURG

VIDEO Ghinion pentru Sorana Cîrstea în primul tur al turneului din Luxemburg » Când sunt programate meciurile celorlalte românce

Articol de GSP - Publicat luni, 16 octombrie 2017 18:24

Sorana Cîrstea (27 de ani, numărul 37 WTA) a abandonat în partida disputată împotriva jucătoarei din Paraguay, Veronica Cepede (25 de ani, numărul 78 WTA), la scorul de 5-7, 2-3.

Sorana a arătat semne de slăbiciune încă din debutul partidei, pierzând primele 2 game-uri. A reuşit să egaleze în jocul cu numărul 8, însă nervii i-au cedat pe final, setul terminându-se după 56 de minute, scor 5-7.

Setul doi părea unul în oglindă. De data asta Sorana a reuşit să facă rapid break, însă problemele medicale pe au forţat-o să abandoneze la scorul de 2-3.

În cadrul turneului luxemburghez mai evoluează 2 românce. Monica Niculescu se va lupta pentru calificarea în turul 2 cu Pauline Permantier, în timp ce Mihaela Buzărnescu o va înfrunta pe nemţoaica Sabine Lisicki. Ambele partide se vor disputa mâine, orele urmând a fi anunţate în cursul aceste seri.

3.310 $și 30 de puncte și-a asigurat Veronica Cepede pentru calificarea în optimile competiției