SPORTURI  »  TENIS  »  AUSTRALIAN OPEN

VIDEO Roger Federer l-a învins pe Andy Murray şi a stabilit un nou duel cu Rafael Nadal » Al 33-lea El Clasico din tenisul mondial

Roger Federer, foto: reuters

Articol de GSP - Publicat miercuri, 22 ianuarie 2014 00:00 / Actualizat miercuri, 22 ianuarie 2014 15:23

Elveţianul Roger Federer este în revenire de formă şi a reuşit să-l învingă şi pe britanicul Andy Murray în sferturile de finală de la Australian Open după ce anterior îl învinsese pe francezul Jo Wilfried Tsonga, scor 6-3, 6-4, 6-7 (6), 6-3. ♦ Meciul se va disputa vineri dimineaţă, cel mai probabil de la 10:30 ora României. Programul nu a fost încă stabilit

Elveţianul a jucat aproape fără greşeală timp de aproape 3 seturi şi îl conducea pe Murray cu 6-3 6-4 şi 5-4. Federer urma să servească pentru meci, Murray neavînd vreo şansă de break pînă în acel moment.

A făcut-o însă atunci şi a dus meciul în tie-break. Chiar şi acolo, Federer a avut două mingi de meci la 6-4, însă Murray a cîştigat 4 puncte consecutive şi a dus meciul în setul 4.

Fostul număr 1 mondial şi-a revenit şi a jucat din nou aproape de perfecţiune pentru un 6-3 şi o semifinală cu Rafael Nadal. A 33-a întîlnire dintre cei doi, iar spaniolul conduce detaşat, 22-10. Pe hard scorul este mai echilibrat, 8-6 pentru iberic. La Australian Open s-au mai întîlnit de 2 ori, o dată în semifinale şi o dată în finală, ambele partide fiind cîştigate de Nadal.

A 11-a semifinală consecutivă la Australian Open
Federer a bifat cu această ocazie şi o performanţă incredibilă, ajungînd în a 11-a semifinală consecutivă la Australian Open. Nici la Wimbledon sau US Open nu a reuşit atît de multe semifinale.

Punctul meciului cîştigat de Roger Federer
Roger Federer a avut lovitura meciului în setul 3, la 4-4, înainte ca elveţianul să reuşească breakul. Federer a prins in extremis voleul lui Murray şi l-a lobat senzaţional pe scoţian. VIDEO cu lovitura meciului din partida Federer - Murray.