SPORTURI  »  TENIS  »  WTA BEIJING

VIDEO » Simona Halep, meci URIAȘ contra Sharapovei » A pulverizat-o pe rusoaică în două seturi, 6-2, 6-2, la Beijing

Articol de - Publicat miercuri, 04 octombrie 2017 12:52

Simona Halep, locul 2 WTA, a eliminat-o pe Maria Sharapova, locul 104 WTA, în turul III de la Beijing, scor 6-2, 6-2. Aceasta este prima victorie a româncei în fața rusoaicei, în 8 meciuri. În sferturile turneului de la Beijing, Halep se va duela cu învingătoarea meciului Kasatkina - Radwanska.

Halep, 26 de ani, a jucat perfect în acest meci, reușind să fie agresivă în fiecare punct și să controleze schimburile. Simona a jucat extrem de sigur, a servit foarte bine și a profitat de fiecare greșeală făcută de Sharapova, 30 de ani.

Sharapova și-a pierdut de cinci ori serviciul, reușind un singur break, și a făcut 36 de greșeli neforțate. În schimb, Halep a jucat perfect și a știut să gestioneze fiecare game.

1

Simona Halep - Maria Sharapova 6-2, 6-2

MECI HALEP: Simona a câștigat meciul cu Sharapova. Românca a servit foarte bine și în acest game, reușind să închidă meciul după 1 oră și 12 minute.

Break Halep: După două mingi de break ratate, Simona reușește să câștige pe serviciul Sharapovei. Românca va servi pentru a câștiga primul meci contra rusoaicei
Game Halep:
Simona este tot mai aproape de a câștiga setul. Românca servește foarte bine și nu-i face niciun cadou adversarei
Game Sharapova:
Rusoaica reușește să câștige un game important pentru ea și se menține aproape de Simona. Pentru Masha, aceasta a fost game-ul de serviciu pe care l-a câștigat cel mai ușor, la 15, reușind mai multe lovituri excelente
Game Halep:
Românca își mărește avantajul, după un game dificil. Simona continuă să fie sigură și să lovească foarte bine, în timp ce Sharapova comite foarte multe greșeli
Break Halep:
Simona face primul break din acest game. Românca profită de un serviciu mai slab al adversarei și returnează mereu foarte agresiv, reușind să controleze punctele
Game Halep:
Simona a egalat rapid. A câștigat game-ul la 0, după ce a servit foarte bine și nu i-a permis adversarei să returneze agresiv
Masha își câștigă serviciul în acest set, cu multe emoții. După un game lung, în care rusoaica a servit primi doi ași din meci, Sharapova este pentru prima dată în avantaj. Simona a ratat o minge de break

A început setul doi. Sharapova servește prima

clipboard01

SET HALEP: Simona își fructifică serviciul și câștigă primul set. Românca a servit din nou foarte bine și a forțat-o pe Sharapova să greșească. Halep a avut un joc sigur, solid, fără greșeli și a lovit excelent, puternic și bine plasat
Maria își câștigă pentru prima dată serviciul. Rusoaica a fost agresivă și a atacat în permanență, reușind să controleze fiecare punct. În plus, în acest game, serviciul rusoaicei a fost mai bune și nu i-a permis Simonei să returneze bine
Game Halep:
Continuă seria perfectă a Simonei. Românca a fost condusă cu 30-0, dar a revenit grație unor lovituri foarte bune și bine plasate
Simona joacă perfect în acest set! Este foarte sigură, nu face greșeli și o pune mereu în dificultate pe Sharapova. Rusoaica nu-și poate face jocul și greșește foarte mult, permițându-i Simonei să se distanțeze
Game Halep:
Românca își câștigă primul game de serviciu, profitând de greșelile adversarei. Sharapova încearcă să lovească decisiv fiecare minge, dar de multe ori greșește
Simona mai face un break. Sharapova servește slab și jucătoarea noastră profită. În acest debut de set, românca încearcă să fie agresivă, lovește lung și încearcă să stea cât mai în teren