SPORTURI  »  TENIS  »  AUSTRALIAN OPEN

Williams va câștiga Australian Open! » Serena și Venus față în față din nou după 8 ani într-o finală de Grand Slam

Articol de GSP - Publicat joi, 26 ianuarie 2017 11:05

Serena Williams, 35 de ani, și Venus Williams, 36 de ani, se vor duela în finala de la Australian Open. Meciul va avea loc sâmbătă, de la ora 10:30, și va fi în direct pe EuroSport și liveTEXT pe GSP.RO.

Serena Williams, locul 2 WTA, a învins-o după 58 de minute pe Mirjana Lucici-Baroni, locul 79 WTA, scor 6-2, 6-1. Astfel, Serena s-a calificat pentru a 8-a oară în finala de la Australian Open, turneu pe care l-a câștigat de 6 ori. Anul trecut a pierdut finala în fața lui Angelique Kerber. Dacă se va impune sâmbătă, americanca va deveni iar liderul WTA.

Cealaltă semifinală a fost mai echilibrată.  Venus Williams, locul 17, a trecut în trei seturi de Coco Vandeweghe, locul 35 WTA, scor 6-7, 6-2, 6-3, după un meci care a durat 2 ore și 30 de minute.

Venus Williams a ajuns în a doua finală de la Australian Open, după cea pierdută în 2003.

Serena și Venus s-au duelat de 27 de ori de-a lungul carierei, iar Serena s-a impus de 16 ori. Acesta va fi a 9-a finală de Grand Slam dintre cele două surori, Serena câștigând 6 dintre ele. Ultima a avut loc în 2009, când Serena s-a impus la Wimbledon.

Primul meci dintre cele două, în circuitul profesionist, a avut loc în 1998, la Australian Open, când Venus s-a impus în turul II.

29 de Grand Slam-uriau cele două surori: 22 Serena și 7 Venus