SPORTURI  »  TENIS  »  WIMBLEDON 2019

WIMBLEDON 2019 // Horia Tecău și Jean-Julien Rojer s-au calificat în sferturile de finală ale probei de dublu masculin

Articol de GSP - Publicat luni, 08 iulie 2019 21:27

Horia Tecău și olandezul Jean-Julien Rojer s-au calificat în sferturile de finală ale probei de dublu masculin de la Wimbledon. Cei doi au profitat de abandonul argentinienilor Maximo Gonzalez și Horacio Zeballos, la scorul de 7-6, 3-6, 7-5, 4-3.

Horia Tecău și Jean-Julien Rojer nu mai ajunseseră în săptămâna a doua la Wimbledon din 2015, anul în care cucereau titlul pe iarba londoneză.

Anul acesta și-au procurat biletul pentru sferturile de finală, în urma unei confruntări presărate cu emoții în fața argentinienilor Maximo Gonzalez și Horacio Zeballos. Perechea româno-olandeză a câștigat primul set la tie-break, 7-1, l-a cedat pe al doilea, 3-6, apoi a revenit cu un 7-5.

În actul al patrulea, Horia și Juls conduceau cu 4-3 când unul dintre adversari, Gonzalez, a suferit o problemă musculară serioasă. S-a prăbușit pe iarbă, copleșit de durere, și nu a mai putut continua, fiind scos de pe teren în scaun cu rotile. Pentru un loc în semifinale, Tecău și Rojer îi vor întâlni pe columbienii Cabal și Farah, favoriți numărul 2.

Vezi și:

SIMONA HALEP LA WIMBLEDON 2019 // A fost anunțată ORA DE START a meciului lui Halep din sferturile de finală! Pe ce arenă va juca

„Ori te laşi tu ca antrenor, ori îl dai afară pe Săpunaru!” » Reacție dură la vederea incidentului dintre Lobonț și căpitanul Rapidului

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni