SPORTURI  »  VOLEI  »  VOLEI

Au pus capăt blestemului » Dinamo, la prima victorie în faţa Bacăului la volei feminin după opt înfrîngeri

La 41 de ani, Alida Marcovici a făcut ieri un meci extraordinar // Foto: Alex Nicodim

Articol de GSP - Publicat luni, 14 aprilie 2014 00:00 / Actualizat duminica, 13 aprilie 2014 23:16

După opt înfrîngeri consecutive, Dinamo a cîştigat în faţa Bacăului. A făcut-o ieri, chiar pe terenul campioanei. Dinamo a dat lovitura, ieri, în al doilea meci al finalei campionatului, la Bacău.

După ce, sîmbătă, Ştiinţa a bifat primul punct în finală, după 3-1, ieri Dinamo a oprit seria de opt goluri fără victorie în faţa campioanei României.

Bucureştencele au cîştigat primul set, 25-20, iar în setul doi au condus cu 23-20! Au pierdut însă setul, după cinci puncte consecutive ale gazdelor. Acest lucru s-a simţit în setul 3, adjudecat tot de băcăuance cu 25-22.

În setul patru, în urma unui fileu atins de Sobo, dinamovistele au protestat vehement, iar Baciu a văzut cartonaşul roşu, arbitrul arătînd alte două "galbene"! Decizia le-a înrăit pe oaspete, care din acel moment au jucat extraordinar. Au cîştigat setul la 22 şi au împins meciul în decisiv.

Bacăul nu a avut însă nici o şansă, Baciu, Karakasheva, Marcovici "îngropînd" minge după minge în terenul advers. S-a terminat 15-11, Dinamo egalează la unu şi acum e favorită la titlu, mai ales că următoarele două meciuri se joacă la Bucureşti, pe 26 şi 27 aprilie. Finala se joacă după sistemul, "primul la 3".

Generația de Aur, show și la microfon » Hagi, Petrescu și Lăcătuș s-au întrecut în glume: „Cine a petrecut până la 3:00 nu mai joacă!”. Răducioiu, emoționat până la lacrimi: „Oameni buni...”
Nationala
Licitație la dineu pentru echipamentele Generației de Aur » Cât a plătit Șucu pentru tricoul lui Mourinho + Hagi a stabilit recordul serii
Nationala
Șocant! Fotbalistul plătit de Dinamo cu 24.000 de euro pe lună: „O spun din sursă sigură”

Cine transmite la TV meciul de adio al Generației de Aur » Ploaie de staruri mondiale pe Arena Națională