SPORTURI  »  VOLEI  »  VOLEI / DINAMO BUCUREŞTI-ATOM SOPOT 1-3

Dinamo, debut cu înfrîngere în grupele Ligii Campionilor la volei feminin

Articol de - Publicat miercuri, 23 octombrie 2013 00:00 / Actualizat miercuri, 23 octombrie 2013 20:59

Dinamo Bucureşti a fost învinsă cu 3-1 de campioana Poloniei, Atom Trefl Sopot, în prima partidă din grupa C a Ligii Campionilor, la feminin. În Polivalenta din Bucureşti, Dinamo a început excelent şi a cîştigat primul set la 20.

Polonezele au revenit însă imediat în joc şi au cîştigat setul 2 la 17. Setul trei a fost o copie la indigo al celui de-al doilea, trecut tot în contul oaspetelor, 25-17. Dinamo a forţat în setul patru, a condus, dar echipa pregătită de olandezul Teun Buijs, care sezonul trecut a intrat în play-off-ul de 12 din Liga Campionilor, a avut nervii mai tari. A condus cu 24-20, oferindu-şi primele mingi de meci. Bucureştencele, la care s-a evidenţiat bulgăroaica Karakaşeva, 12 puncte, au recuperat trei lungimi, dar la 24-23 Podolec a închis meciul. 3-1 pentru Sopot, care ia o opţiune serioasă încă din prima etapă pentru a se califica mai departe, în condiţiile în care primul loc în grupă e aproape acontat de campioana Europei, Vakifbank Istanbul.

CEV CUP

Victorie pentru Craiova
La masculin, în CEV Cup, a doua competiţie europeană ca valoare, SCM U Craiova a învins, pe teren propriu, formaţia olandeză FirmX Orion Doetinchem, cu 3-0, în manşa tur a 16-imilor. Scorul pe seturi a fost 25-17, 25-19 şi 25-20, după 90 de minute de joc. Manşa retur va avea loc în 30 octombrie, în Olanda. Tot în turul 16-imilor Cupei CEV, echipa Volei Municipal Zalău a fost învinsă marţi, pe teren propriu, de formaţia rusă Gubernia Novgorod, cu 3-0. Manşa secundă va avea loc în 29 octombrie, pe terenul ruşilor.

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”