SPORTURI  »  VOLEI  »  CVM TOMIS CONSTANŢA - PARIS VOLLEY 3-2 ÎN TUR, 2-3 ÎN RETUR, 12-15 ÎN SETUL DE AUR

Printre degete » Tomis a scăpat incredibil şansa de a juca pentru prima oară într-o finală europeană!

Marian Muscalu, Telegraf Constanta +2   FOTO
Marian Muscalu, Telegraf Constanta

Articol de - Publicat duminica, 02 martie 2014 00:00 / Actualizat duminica, 02 martie 2014 22:04

Visul calificării în prima finală europeană din istoria clubului le-a alunecat printre degete campionilor de la CVM Tomis Constanţa.

Victorioşi cu 3-2 în prima manşă din semifinalele Cupei CEV, constănţenii avea nevoie de un succes în returul programat pe teren propriu, în duelul cu Paris Volley. Încurajaţi de un public fantastic, care a umplut tribunele pînă la refuz, elevii lui Martin Stoev au avut un start incredibil şi au închis rapid primul set, iar fanii începuseră sărbătoarea. "Nu-mi place cînd un meci începe aşa. I-am omorît în primul set şi am crezut că totul s-a terminat", a mărturisit la final coordonatorul Andrei Jekov. "Primul set a fost un masacru", a adăugat antrenorul Martin Stoev. Relaxaţi şi mult mai încrezători în şansele lor, Rodriguez şi compania le-au permis francezilor să se întoarcă în joc. Conduşi de impresionantul Sidibe, parizienii au strîns punct cu punct şi au egalat situaţia la seturi.

Mîna lui Spînu

Gluma a început să se îngroaşe în setul al treilea. În loc de sărbătoare, constănţenii au început să se gîndească la o înfrîngere catastrofală. Fără blocaj şi cu multe erori neforţate, gazdele s-au văzut conduse pe tabela de marcaj. 14-11 pentru Paris, dar la serviciu a apărut Spînu. Trimisă razant cu fileu şi un efect ciudat, mingea le-a creat mari probleme francezilor şi totul s-a schimbat. Şapte puncte consecutive cucerite de CVM Tomis şi setul în dreptul constănţenilor. Doar că, spre surprinderea tuturor, parizienii nu au căzut nici psihic, nici fizic. Au profitat de orice greşeală a adversarilor şi au dus meciul în tie-break. "Problemele cele mai mari au apărut în setul al patrulea, pe care nu am ştiut să-l gestionăm", a acuzat Stoev. Decisivul nu a avut istoric, Paris aflîndu-se mereu la conducere, şi returul de la Constanţa s-a încheiat cu acelaşi scor ca în "Oraşul luminilor", 3-2 (12-25, 25-20, 20-25, 25-23, 11-15). Doar că în favoarea francezilor.

Decizii ciudate

Drept urmare, calificarea s-a decis la "setul de aur". Începutul le-a fost favorabil constănţenilor, care s-au dus la 4-2. A urmat un punct controversat, care a deturnat soarta jocului. "Arbitrul a judecat în favoarea francezilor un block-out pe care doar el l-a văzut. În loc să ne distanţăm la trei puncte, au venit oaspeţii peste noi", a acuzat Jekov.

O altă decizie controversată a încins spiritele pe final, cînd arbitrul român de linie a arătat out la un serviciu puternic al lui Nemec, deşi toată lumea a văzut mingea pe linie. "Ne-a lipsit arbitrul de linie. Nu poţi să dai afară o minge aşa de clară", a spus Stoev. Conduşi cu 12-9, constănţenii au strîns din dinţi şi au adus din nou speranţa, reuşind să egaleze, 12-12. Norocul i-a părăsit însă, iar serviciul lui Sidibe s-a transformat într-un punct norocos, după ce a luat banda fileului. Punct final, 15-12, şi voleiul românesc mai trebuie să aştepte pentru a juca din nou cu un trofeu european pe masă. Ultima oară a fost în urmă cu un deceniu, cînd Deltacons Tulcea a pierdut finala Top Teams Cup.

"Din păcate, aşa este viaţa. Cîteodată cîştigi, cîteodată pierzi. Important este că ne-am luptat pînă la ultima mingea pentru calificare. Ne-a lipsit atât de puţin să mergem în finală"
Martin Stoev

"Este foarte simplu. Nu am jucat atît de bine cît să cîştigăm. Asta s-a întîmplat! Sîntem foarte dezamăgiţi"
Andrei Jekov

"Am fost aproape de o mare performanţă. Din păcate, nu jucăm finala, dar suntem mîndri de echipa noastră"